System identification using orthogonal functions and application to acoustic echa
Ortogonal fonksiyonlar kullanılarak sistem tanımlanması ve akustik eko gidericiye uygulanması
- Tez No: 76514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞIN ERTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, üç farklı adaptif filtreleme metodu, kişisel bir bilgisayar üzerinde MATLAB programlama dili kullanılarak gerçekleşitirilmiştir. Gerçekleştirilen algoritmalar şunlardır: Laguerre domeni adaptif filtre n, Legendre fonksiyonlan tabanlı adaptif filtre ve Laguerre fonksiyonlan tabanlı adaptif filtre. Adaptif filtre algoritmalarının performansları, bu algoritmalar bir akustik eko giderici uygulamasında kullanılarak elde edilmiştir. Algoritmaların performansları çeşitli performans ölçütleri kullanılarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın tüm sonuçları, değişik performans ölçütleri için, grafikler halinde sunulmuş ve karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three different adaptive filtering methods are implemented on a personal computer using MATLAB. The implemented algorithms are Laguerre domain adaptive filter EL, Legendre functions based adaptive filter, and Laguerre functions based adaptive filter. First of the implemented methods, the Laguerre domain adaptive filter II algorithm has been proposed in this thesis. The performance of the adaptive filtering algorithms simulated for acoustic echo cancellation application. The performances of the algorithms are specified using various quantities. All the results of the work, for different performance quantities, are presented with several graphics and they are compared.