A Study on the properties of perlite agregate lightweight concrete as a composit material
Perlit agregalı hafif betonların özelliklerinin kompozit malzeme olarak incelenmesi
- Tez No: 76513
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, perlit agregası içeriğinin değişik dozlarda silis dumanı içeren betonun taze ve sertleşmiş özelliklerine olan etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Bu amaçla, 232 adet ön karışım hazırlanarak perlit betonun işlenebilirliği akma ve slump deneyleri ile değerlendirilmiştir. Perlit miktarı karışım hacmince %23 - 33 arası değişirken, silis dumanı ise çimento ağırlığınca %5-15 arasında kullanılmıştır. Ayrıca, perlit ve silis dumanı içermeyen karışımlar da kontrol karışım olarak kullanılmıştır. 232 ön karışım içerisinden işlenebilirliği yeterli seviyede olan ve süperakışkanlaştırıcının en az kullanıldığı 42 adet karışım seçilmiştir. Üretilen perlit betonları küplere yerleştirilmiş ve slump, taze birim ağırlık, kuru birim ağırlık, basınç mukavemeti, dinamik elastisite modülü, eğilmede çekme deneyleri yapılmıştır. Diğer taraftan, kuru birim ağırlık ile ısıl geçirgenlik katsayısı arasındaki ilişki ise literatürdeki formüller sayesinde incelenmiştir. Bu özelliklerin incelenmesi esnasında kür cinsi ve beton yaşının etkisi de dikkate alınmıştır. Perlit betonun özellikleri kompozit malzeme kuralları içerisinde incelenerek değişik komposit malzeme kuralları uygulanmıştır. Kuru birim ağırlık, dinamik elastik modül, basınç mukavemeti, eğilmede çekme ve ısıl geçirgenlik katsayılarının kompozit malzeme kuralları içerisinde yorumlanabileceği görülmüştür. Ayrıca, bu özelliklerin kendileri arasında da güvenilir matemetiksel bağlantılar olduğu tesbit edilmiştir. Silis dumanının ise işlenebilirliği iyileştirmek için kullanılabileceği görülürken, aynı etkiyi mekanik özelliklerde görmek mümkün olmamıştır. Artan perlit miktarı ile, basınç mukavemetindeki artışta azalma olmuş ve yüksek perlite oranlarında ise neredeyse hiç bir iyileştirme olmamıştır. Hava kürünün ılıman iklim şartlarında su kürü kadar etkili olduğu gözükmektedir..
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the perlite aggregate content on the fresh and hardened properties of concrete at different amount of silica füme content has been investigated experimentally. For this purpose, 232 preliminary mixes have been prepared where the workability of the perlite concrete is evaluated through flow table and slump tests. The perlite content varied between 23 and 33 percent by volume of the total composite where as the silica fume content varied between 5 and 15 percent by weight of cement. Specimens without perlite and silica fume were also produced and tested as control. Out of 232 mixes, 42 different perlite concrete mixtures at acceptable workability levels with minimum amount of superplasticizer have been selected from which cubes have been cast and tested for slump and fresh unit weight, oven dry density, compressive strength, dynamic modulus of elasticity, modulus of rupture. On the other hand, thermal conductivity of the perlite concretes have been calculated in terms of measured oven dry densities by applying formulas from literature. The effect of age and type of curing have also been studied. Properties of the perlite concretes have been assessed by composite materials approach and various composite models have been applied to the test results. It has been seen that perlite concrete could be successfully modeled by composite material approach for oven dry density, dynamic modulus of elasticity, compressive strength, modulus of rupture and thermal conductivity. It seems that silica fume can be used as a mineral additive to improve the workability of the perlite concrete, however on the other hand the strength improvement with increasing amount of silica fume strongly depends on the perlite aggregate content and at high perlite contents the improvement is negligible. Under mild weather conditions, air curing seems to be as efficient as water curing for perlite concrete.