Anionic polymerization of methyl methacrylates as promoted by n-butyllithium-pyridazine-polyether alkoxide based complex initiator system
N-Butillityum-pyridazin-polieter alkoksit baslı kompleks başlatıcı sistemlere metil metakrilatın anyonik polimerizasyon
- Tez No: 76515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT NUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Metilmetakrilatın anyonik polimerizasyonu, tetrahidrofuran ve toluen ortamında, tek ve çift fonksiyonlu n-butillityum/ piridazin başlatıcı sistemleri kullanılarak gerçekleştirildi. Polimerleşme tepkimelerinin görece yüksek sıcaklıklarda sürdürülebilmesi için bazı lityum polieteralkoksitlerin kullanılması öngörüldü. Lityum 2-(2-metoksietoksi)etoksit ve lityum 2- (metoksi)etoksit gibi u/o-tipi ligandlaruı, üretilen polimerlerin,“living”karakterleri, molekül ağırlıkları, stereoregülariteleri ve verimleri üzerindeki olumlu etkileri belirlendi. 1/10 oranındaki başlatıcı / lityum metoksietoksit sisteminin daha kontrollü bir polimerizasyon sağladığı gözlendi. Polimerik ürünler, büyüklükçe ayırma kromatografisi (BAK), rfNMR, DSC ve viskometre teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Tek fonksiyonlu başlatıcılar kullanıldığında, molekül ağırlığı dağılımı 1.3, camsı geçiş sıcaklığı 143°C, sindiotaktik tekrarlanan birim oranı yüzde seksen ve verimi yaklaşık yüzde yüz olan polimetilmetakrilatlar elde edildi. Bunun ötesinde, çözücü polaritesi incelendiğinde, polimer molekül ağırlıklarının tetrahidrofuran ortamında toluen ortamına göre daha iyi kontrol edildiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Polymerization of methyl methacrylate was conducted by using n-butyl lithium/ pyridazine system as mono- and bi-functional initiators in tetrahydrofiiran and toluene. Special attention was focused on using some lithium polyether alkoxides as polymerization is promoted at relatively high temperatures. The positive effect of these u/a-type ligands such as lithium 2-(2-methoxyethoxy)ethoxide and lithium 2-(methoxy)ethoxide on controlling the living character, molecular weight, stereoregularity and the yield of the produced polymers was demonstrated. It was found that initiator/ as lithium-methoxyethoxide in 1/10 ratio gives the most controlled polymerization. All products were then characterized by Size Exclusion Chromatography (SEC), Proton Nuclear Magnetic Resonance (H1NMR), Differential Scanning Calorimeter (DSC) and viscometer techniques. The molecular weight distributions obtained were as narrow as 1.28 and the glass-transition temperatures found to be as high as 143 °C with a syndiotacticity ratio of 80 per cent and approximately 100 per cent conversions. Moreover, the effect of the polarity of the solvents on the association equilibrium has been examined in this study. It was found that the molecular weight of the produced polymethylmethacrylate could be better controlled in tetrahydrofiiran as solvent than in toluene due to the absence of any strong aggregation.