Türkiye'de 400M koşucularının müsabaka ortamında koşu parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the running parameters of 400M runers in the competition environment in Turkey
- Tez No: 765140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Performanstaki küçük farklılıklar genellikle bir rekabet sonucunu belirlediğinden, mevcut sınırlı enerji kaynağını harcamanın en iyi yolu ile ilgili bilgiler oldukça ilgi çekicidir. Bununla birlikte, performans üzerinde ilerleme hızının önemi göz önüne alındığında, bu konuda nispeten az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu tezin ele aldığı atletizm branşından 400 m, uzmanlar tarafından her zaman incelemesi ve önerilerle bu alana yön verilmesi sağlanmıştır. Türkiye'deki profesyonel 400 m koşucuların bu kaideden müstesna olmayarak, hedefimiz ülkedeki 400m koşucularının müsabaka ortamında koşu parametrelerinin değerlendirilmesi ve aldığımız verilere göre bir öneri sunmak olmuştur. Çalışmanın müsabaka ortamında atletlerin koşu parametreleri ve açısal kinematik verilerini elde etmek için özel kameralar tarafından çekime alınmıştır. Kamera yerleşimi için 3 gözetleme yeri belirlendi ve güvenlik altına alındı. Bunlardan ikisi sahanın içinde olurken diğer ikisi de biri stadyumun çevre sinede biri de hava çekimi olarak konum aldı. Bu çalışamaya göre 400 m koşusunda adım uzunluğunun önemli bir rol oynadığı sonuçlandı. Yarışmanın iki bölgeden oluşan en hızlı ve en yavaş bölgelerine göre ( 140 m – 150 m) ve ( 350 m – 360 m ) koşu mekaniği olarak en büyük farklılıkları ( AU ) ve (AS) anlamlı olduğu tespit edildi. İlk 100 m de ( AS) ikinci 100 m ( AU ) üçüncü 100 m de ( AS) baskın olduğu tespit edildi. Son 100 m de iki parametrede nerdeyse paralel olarak bir düşüş görüldü. Üçüncü 100 m de (AS) baskın olmasına rağmen koşu hızının düşüş görüldü. Bunun sebeplerinden en bariz olanı (AU) anlamlı bir şekilde kısaldığı ortaya çıktı. Tüm açı sal kinematik verilerin sonuçları ve değişimleri atletlerin koşu parametre değişimler ile paralel olduğu tartışma konusu olmuştur. Açı değişimlerinin en bariz örneği (konma) pozisyonunda diz ( β°) ,bilek açıları ( ι°), gövde ( α°) ve ( parmak ucu) pozisyonunda diz ( β°) olduğu görüldü. Bu değişimlerin yarışmanın son metrelerinde yavaşlamanın sebeplerinden biri olduğu ve atletlerin (AS) VE (AU) koşu parametrelerin doğrudan etkilediği düşünülmektedir. Sonuç olarak yarışmanın en hızlı ve en yavaş bölümdeki tüm parametrelerde bir düşüş ve açı sal kinematik verilerinde 8 faktörden 7'si anlamlı fark göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Information about the best way to spend the limited energy resource available is quite interesting, as small differences in performance often determine a competitive outcome. However, given the importance of pacing on performance, relatively few studies exist on this topic. Thanks to this thesis, it will be ensured that the experts always examine and give direction to this field with suggestions for the 400m race, which is an athletics branch. The main goal is to evaluate the running parameters of the professional 400m runners in Turkey in the competition environment and to present a suggestion based on the data we received. In the study, special cameras were used to obtain the running parameters and angular kinematic data of the athletes in the competition environment. Three surveillance locations for camera placement have been identified and secured. Two of them were inside the field, while the other two were positioned, one around the stadium and one as aerial shot. According to the results, it was concluded that stride length plays an important role in the 400 m run. It was determined that the biggest differences (AU) and (AS) were significant in terms of running mechanics (140 m – 150 m) and (350 m – 360 m) according to the fastest and slowest regions of the competition, which consisted of two regions. In addition to this, it was determined that it was dominant in the first 100 m (AS), the second 100 m (AU) and the third 100 m (AS). In the last 100 m, there was an almost parallel decrease in both parameters. Although it was dominant in the third 100 m (AS), the running speed decreased. The most obvious of the reasons for this (AU) turned out to be shortened significantly. The fact that the results and changes of all angular kinematic data are parallel to the athletes' running parameter changes has been the subject of discussion. The most obvious examples of the angle changes were the knee (β°) in the (touchdown) position, the wrist angles (ι°), the trunk (α°) and the knee (β°) in the (fingertip) position. It is thought that these changes are one of the reasons for the slowdown in the last meters of the competition and directly affect the (AS) and (AU) running parameters of the athletes. As a result, there is a decrease in all parameters in the fastest and slowest sections of the competition, and 7 out of 8 factors show a significant difference in the angular kinematics data.