Bireylerin e-sağlık okuryazarlığı düzeyinin mobil sağlık uygulaması kullanımına etkisi
The effect of e-health literacy level on mobile health application usage of individuals
  1. Tez No: 765141
  2. Yazar: MERVE KAYA ENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışma bireylerin e-sağlık okuryazarlığı düzeyinin mobil sağlık uygulaması kullanımına etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki mobil sağlık uygulaması kullanan bireyler oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak katılımcıların sosyodemografik özelliklerini ve esağlık okuryazarlığı ölçeğini içeren anket kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler (frekans, yüzdelik) elde edilmiştir. Bununla birlikte Cronbach's Alpha, T-testi, Anova testi ve kategorik değişkenlerin analizi için lojistik regresyon analizi uygulanarak veriler değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %92'si internetten sağlık bilgisi aramaktadır. %82,8'i ise mobil sağlık uygulaması kullanmaktadır. Çalışmada e-sağlık okuryazarlığının toplam puan ortalaması 3,81 olumlu olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to reveal the effect of individuals' e-health literacy level on the use of mobile health applications. Materials and Methods: This research is a descriptive cross-sectional study. Individuals using mobile health applications in Turkey constitute the sample of the research. A questionnaire containing the sociodemographic characteristics of the participants and the e-health literacy scale was used as a data collection tool in the study. In the analysis of the data, descriptive statistics (frequency, percentage) were obtained by using the SPSS program. In addition, the data were evaluated by applying Cronbach's Alpha, T-test, Anova test and logistic regression analysis for the analysis of categorical variables. Results: 92% of the participants search for health information on the internet. 82.8% of them use mobile health applications. In the study, the total score average of ehealth literacy was calculated as 3.81 positive.