Theory and observation of spontaneous scalarization
Kendiliğinden skalerleşmenin teorisi ve gözlemi
  1. Tez No: 765139
  2. Yazar: FATHIMA AFRA MOHAMED AKRAM
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. FETHİ MÜBİN RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kendiliğinden skalerleşme, yıldızların kuvvetli kütle çekimi altında genel görelilikten önemli farklılıklar göstermesini sağlayan bir skaler-tensor teori fenomenidir. Bu durum bir çok alternatif kütle çekimi teorisinde ortaya çıksa da, kendiliğinden tensörleşme zayıf kütle çekimi alanlarında genel göreliliği büyük oranda taklit edebildiği için klasik kütle çekimi testleriyle de doğal olarak uyum içindedir. Bu tezde ilk olarak nötron yıldızlarının skalerleşmesine izin veren ve Damour ve Esposito-Far\`{e}se tarafından ortaya atılan orjinal kendiliğinden skalerleşme teorisini tartışacağız. Daha sonra, deneysel gözlemlerin bu modelin parametre uzayının büyük bölümünü nasıl yanlışladığını ve skaler alanı kütle sahibi yapmanın bu tip kısıtları aşarak teoriyi nasıl tekrar geçerli hale getirdiğini göreceğiz. Bir sonraki adımda ise yakın zamanda ortaya atılan ve hem kara deliklerin hem de nötron yıldızlarının skalerleşmesini sağlayan kendiliğinden skalerleşme modellerini araştıracağız. Son olarak ise, yine yakın zamanda ortaya atılan, kendiliğinden skalerleşme modellerinin nötron yıldızı kütle-yarıçap verileri kullanılarak kısıtlanması fikrini sunacağız. Saydığımız bütün çalışmalar skalerize olmuş astrofiziksel objelerin kendiliğinden skalerleşme altında nümerik olarak hesabını ve teorik sonuçların gözlemlerle karşılaştırılmasını gerektirir. Buna bağlı olarak, tezimizin son kısmında bu konuları çözmek için geliştirilmiş hesaplama ve istatistik tekniklerini açıklayacağız.
Özet (Çeviri)
Spontaneous scalarization is a scenario within scalar-tensor theories of gravity which allows stellar structures to deviate significantly from general relativity in the fairly less understood strong gravity regime. Even though this can be achieved in many alternative theories, scalarization also provides observables that closely mimic general relativity for weak fields, hence it naturally passes all the classical tests of gravity. In this thesis, we will first discuss the original model of spontaneous scalarization by Damour and Esposito-Far\`{e}se which allows neutron stars to scalarize. Then, we will see how experimental observations rule out much of the parameter space of this idea, and how giving the scalar field a mass can avoid such constraints, rendering the theory viable once again. Next, we will explore the more recent models of spontaneous scalarization which allow both black holes and neutron stars to scalarize. Finally, we will present the recent idea of constraining all models of spontaneous scalarization using neutron star mass-radius measurements. All the aforementioned efforts require numerical computation of the scalarized astrophysical objects under spontaneous scalarization, and comparison of the theoretical results to the observations. Hence, in the final parts of our thesis, we will explain the numerical and statistical methods that have been developed to tackle these issues.