Pseudo-mysterianism of McGinn: A constructive and naturalistic solution of the hard problem of consciousness is possible
McGinn'in sözde-gizemciliği: Bilincin zor probleminin yapıcı ve doğalcı bir çözümü mümkündür
  1. Tez No: 765152
  2. Yazar: SENA IŞIKGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ FEVZİ ZAMBAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bilinç, zihnimizin en önemli yönüdür ve bilinçle ilgili oldukça kafa karıştıran sorular vardır. Bilincin zor problemi, fiziksel beyin durumlarından fiziksel olmayan zihin durumlarının nasıl ve neden ortaya çıktığı sorusuna cevap bulma problemidir. Bu zor problemi çözmek için birçok geleneksel yaklaşım olmasına rağmen şimdiye kadar hiçbiri başarılı bir açıklama getirememiştir. Bu başarısız girişimlerin bir sonucu olarak, 20. yüzyılın sonlarında güçlü bir gizemci olan Colin McGinn bilinç-beyin problemini tümüyle ortadan kaldırmayı önerdi. McGinn'in Yapıcı Olmayan-Doğalcılık tezi, bilincin zor probleminin doğalcı bir çözümü olmasına rağmen sınırlı bilişsel yetilerimiz sebebiyle bizim bu çözüme bilişsel olarak kapalı olduğumuzu iddia eder. Fakat McGinn'in bilişsel kapalılığa yönelik argümanları bilinci karanlık tarafta bırakmak için yeterince makul değildir. Bilimde ve felsefede bilinç üzerine yapılan son çalışmalar bize Bütünleşik Bilgi Teorisi (BBT) gibi yapıcı doğalcılık çerçevesinde olası bir çözümü kuvvetle öneren umut vaat edici bir yaklaşımın var olabileceğini gösteriyor. BBT şu an için tam anlamıyla başarılı olmasa bile bilincin fenomenal doğasını ciddiye alarak bilincin zor problemini çözme olasılığını bize gösteriyor. Tüm bunların ışığında, bu tezin temel amacı, McGinn'in gizemciliğinin sözde-gizemcilik olduğunu ve bilincin zor probleminin yapıcı ve doğalcı bir çözümünün mümkün olduğunu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Consciousness is the most important aspect of our minds, and there are several perplexing questions about consciousness. The hard problem of consciousness is the problem of finding an answer for the question of how and why non-physical mental states arise from physical brain states. Although there are several traditional attempts to solve the hard problem, none of them have provided successful explanation up to now. As a result of these failed attempts, in the last decade of the 20th century, Colin McGinn, a strong mysterian, suggested a dissolution to the consciousness-brain problem. McGinn's thesis, Non-constructive Naturalism, claims that although there is a naturalistic solution of the hard problem of consciousness, we are cognitively closed to this solution because of our limited cognitive faculties. However, McGinn's arguments for cognitive closure are not plausible enough to leave consciousness to dark side. The recent studies on consciousness in the science and philosophy shows that there can be promising approach on the table, e.g. The Integrated Information Theory (IIT), that strongly suggest a possible solution within the framework of constructive naturalism. Even if the IIT is not completely successful as of now, it shows us the possibility of solving the hard problem of consciousness by taking the phenomenal nature of consciousness seriously. In the light of these, the main aim of this dissertation is to reveal that mysterianism of McGinn is pseudo-mysterianism and that a constructive and naturalistic solution of the hard problem of consciousness is possible.