Hemşirelik intern öğrencilerinin bütüncül hemşirelik yeterliklerinin belirlenmesi
Determination of holistic nursing competences of intern nursing students
  1. Tez No: 765151
  2. Yazar: HÜSEYİN BURAK GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yapılan bu tezde, hemşirelik intern öğrencilerinin bütüncül hemşirelik yeterliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi hemşirelik bölümünde öğrenim gören ve İntern Uygulaması derslerini alan 224 intern öğrencisinde yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında tanıtıcı bilgi formu ve Bütüncül Hemşirelik Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Öğrencilerin %86.7'sinin 21-23 yaşları arasında, %85.3'ünün cinsiyetinin kadın, %1.8'inin evli olduğu ve %87.9'unun çekirdek ailede yaşadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin %6.3'ünün daha önce iki yıllık bir üniversite bitirdiği, %71.0'ının hemşirelik bölümünde öğrenim görmekten memnun olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin Bütüncül Hemşirelik Yeterlik Ölçeği Genel Yetenek (A Bölümü) alt boyut puan ortalaması 5.24±0.81, B Bölümü toplam puan ortalaması 4.67±1.05 ve Genel toplam puan ortalaması 4.78±0.96 olarak belirlenmiştir. Bütüncül Hemşirelik Yeterlik Ölçeği Personel Eğitimi-Yönetimi alt boyut puanlarının 23 yaş ve altında olan öğrencilerde daha düşük ve gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olduğu belirlenmiştir (p=0.035). Bütüncül Hemşirelik Yeterlik Ölçeği Genel Yetenek alt boyut puanlarını aile tipi değişkeninin etkilediği, geniş ailede yaşayan öğrencilerin puanlarının çekirdek ve parçalanmış ailede yaşayan öğrencilere göre daha düşük olduğu belirlenmiştir (p=0.024). Ayrıca Bütüncül Hemşirelik Yeterlik Ölçeği Etik Odaklı Uygulama alt boyut puanlarının parçalanmış aileye sahip olan öğrencilerde daha yüksek ve aradaki farkın istatistiksel olarak önemli olduğu belirlenmiştir (p=0.042). Daha önce iki yıllık bir üniversite bitiren öğrencilerin Bütüncül Hemşirelik Yeterlik Ölçeği Personel Eğitimi-Yönetimi alt boyut puanlarının daha yüksek ve gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olduğu saptanmıştır (p=0.010).
Özet (Çeviri)
This thesis, it is aimed to determine the holistic nursing competencies of intern nursing students. This research was applied to 224 intern students studying at Erciyes University Faculty of Health Sciences, nursing department and taking Intern Practice courses. Introductory information form and Holistic Nursing Competence Scale were used to collect the research data. IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Statistics 22 statistical package program was used to evaluate the research data. It was determined that 86.7% of the students were between the ages of 21-23, 85.3% were female, 1.8% were married, and 87.9% lived in a nuclear family. It was determined that 6.3% of the students had previously graduated from a two-year university, and 71.0% were satisfied with studying in the nursing department. Students' Holistic Nursing Competence Scale General Ability (Part A) sub-dimension point average was 5.24±0.81, Division B's total point average was 4.67±1.05 and the overall total point average was 4.78±0.96. It was determined that the scores of the Holistic Nursing Competence Scale Personnel Education-Management sub-dimension were lower in students aged 23 and below, and the difference between the groups were statistically significant (p=0.035). It was determined that the general aptitude sub-dimension scores of the Holistic Nursing Competence Scale was affected by the family type variable, and the scores of students living in extended families were lower than those living in nuclear and broken families (p=0.024). In addition, it was determined that the Ethical-Focused Practice sub-dimension scores of the Holistic Nursing Competence Scale was higher in students with broken families, and the difference was statistically significant (p=0.042). It was determined that the students who had previously completed a two-year university had higher scores on the Holistic Nursing Competence Scale Personnel Education-Management sub-dimension, and the difference between the groups was statistically significant (p=0.010).