A computational account of coherence as a heuristic function for truth
Uyumluluğa doğruluk için keşifsel fonksiyon olarak berimsel bir bakış
  1. Tez No: 765154
  2. Yazar: BURAK YOLAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEO GRÜNBERG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bir doğruluk kuramı olarak uyumluluk, doğruluğun uyumluluk olarak tanımlanabileceğini bir başka ifadeyle bir kanının ancak diğer kanılarla uyumlu olması durumunda (bu kanılar zihin-bağımsız dış dünyadan izole olmuş olsalar da) doğru olabileceğini iddia etmektedir. Bu bağlamda, uyumluluğun doğruluğa sevk edici olduğunu ortaya koymak için doğruluğun uyumluluk kuramını kabul etmek gerekli midir? Ya da bu sevk edicilik başka bir şekilde kurulabilir mi? Bu soruları cevaplamak için, ilk olarak, Bonjour'un kriter bazlı uyumluluk kavramını, niceliksel uyumluluk ölçütleri ile birlikte grafik-kuramsal bir çerçeve geliştirerek ve bu suretle berimsel bir uyumluluk hesabına dönüştürerek uyumluluğun ana problemi olan belirsizliği çözmeye çalıştım. Kanı sistemlerinin uyumluluğunu bu şekilde biçimlendirerek bilişsel spontane kanıları çerçeveye dahil etme kabiliyeti ile izolasyon itirazı sorunuyla da başa çıkmak mümkün hale geldi. Kimya, psikoloji, çevre bilimi, hukuki muhakeme, fizyoloji, jeoloji, astronomi tarihinden çeşitli test senaryoları vasıtasıyla uzun vadede doğruluğun keşifsel bir fonksiyonu olarak uyumluluğun, bir doğruluk kuramı olmak yerine, uyumluluk ve doğruluk arasında bir bağlantı kurmada daha uygun olduğunu düşünmek için sonuçlar ortaya koydum. Bu bağlamda uyumluluk, doğruluğu keşfetmek için bir araç işlevi görmektedir ve yetersiz hesaba katma problemi varlığında mutlak doğruluğu aramak yerine ona yakınsama sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Coherence as a theory of truth claims that truth can be defined as coherence, i.e., a belief is true if and only if it coheres with other beliefs, no matter these beliefs are isolated from the mind-independent external world. In this sense, is it necessary to accept a coherence theory of truth in order to establish that coherence is truth-conducive? Or can this conduciveness be established in another way? To answer these questions, I first attempted to solve the major problem of coherence, namely vagueness, by transforming Bonjour's criterion-based notion of coherence into a computational account of coherence by devising graph-theoretic framework along with quantitative coherence measures. With this way of formalising coherence of belief systems, it also became possible to deal with the problem of isolation objection via the ability to incorporate the cognitively spontaneous beliefs into the framework. By means of various test cases (in terms of rival theories) from history of chemistry, psychology, environmental science, legal reasoning, physiology, geology, astronomy, I put forward results to think that coherence as a heuristic function for truth in the long run, instead of being a theory of truth, is better suited for establishing a connection between coherence and truth, that is, coherence as a heuristic for truth functions as a device for discovering truth, i.e., securing convergence to truth rather than seeking the absolute truth in the presence of the underconsideration problem.