An Implementation of activity-based costing method in the service sector
Aktivite ağırlıklı maliyetlendirme yönteminin hizmet sektöründe uygulanması
- Tez No: 76518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVİD PİNHOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma maliyet muhasebesinde yeni bir yöntem olan“aktivite ağırlıklı maliyetlendirme”yönteminin hizmet sektöründe uygulanmasını içermektedir. İlk aşamada, uygulamanın yapıldığı yazılım şirketinin organizasyon yapısı incelenerek, kullanılan kaynaklar ile ürün grupları belirlenmiş ve aktiviteler tanımlanmıştır, ikinci aşamada kaynak- aktivite ve aktivite-ürün arasındaki maliyet ilişkisini ortaya koyan dağıtım anahtarlarına karar verilmiş ve bu bilgiler ışığında iki farklı“aktivite ağırlıklı maliyetlendirme”yöntemi kllanılarak ürün maliyetleri hesaplanmıştır. Kullanılan iki yöntemin farklılaştığı nokta şirket maliyetinin aktivitelere ve ürünlere dağıtıldığı aşamadır. Birinci yöntem iki aşamada maliyetleri ürünlere dağıtırken, ikinci yöntem maliyetleri önceki aşamalarda planlanan modele göre ürünlere dağıtmaktadır. Ayrıca ikinci yöntem, birinci yöntemin aksine, üretimi destekleyici aktivitelerin de birbirleri arasındaki ilişkiyi dikkate almaktadır. 1996 ve 1997 yıllan maliyet verilerinin kullanıldığı bu çalışma sonucunda firmanın kendini daha iyi tanıması ve daha verimli çalışmasını destekleyici bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an implementation of activity based costing which is the new method for cost accounting, to the service sector. Firstly, the organizational structure of the software company was analyzed and its products and resources of the products were defined. At the second step, the cost drivers which explain the relations between the resource-activity and activity-product were determined. Then the products costs were calculated by using two different ABC methods. These methods differ in cost allocation step. The first method, firstly distributes the costs to the activities, and then distributes the activities costs to the products. However, the second ABC method uses cost accumulation model which regards the relations of the activities to distribute the costs to the activities and the products. As a result of the survey which used 1996 and 1997 fiscal data, the results which help the company to know its organization more and to work more efficiently and effectively were obtained.