Hastane işletmelerinde rekabet üstünlüğü sağlamada faaliyet esasına dayalı maliyetleme yönteminin rolü ve bir uygulama
The role of activity based costing method in gaining competitive advantage and an application in hospital enterprise
  1. Tez No: 447971
  2. Yazar: BAKİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ATA ATABEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Yaşadığımız yüzyılda inanılmaz bir biçimde büyüyerek önemli bir sektör haline gelen sağlık hizmet sektörü, toplumların sosyo ekonomik kalkınmışlık düzeyini belirleyen en önemli göstergedir. Bu sektör; hastalıkların teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve bireylerin sağlık düzeylerinin geliştirilmesi ile ilgili faaliyetlerin tümünü kapsayan bir süreci ifade etmektedir. Sağlık hizmet sektörü içerisinde hizmet üretim kapasitesi ve sağlık harcamaları bakımından önemli bir yer tutan hastane işletmeleri bu sektörün lokomotifi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada sağlık sektörü içerisinde önemli bir yeri olan hastane işletmelerinde maliyetlerin belirlenmesi üzerinde durulmuştur. Hastane işletmelerinde rekabet ve maliyet üstünlüğü sağlamada ileri maliyetleme yöntemleri, geleneksel maliyetleme yaklaşımlarına göre daha doğru sonuçlar elde edebilme kabiliyetine sahiptir. Hastanelerde sunulan hizmetin değerlendirilmesi, planlanması ve denetimi bu doğru sonuçlar ile en üst düzeye ulaşmakta ve rekabet avantajı sağlamaktadır. Hastanelerde maliyet hesaplama yöntemlerinin iyileştirilmesi olarak ifade edebileceğimiz ileri maliyetleme yöntemleri, stratejik kararları almaya elverişli bilgileri üretmesi bakımından da önem arz etmektedir. Bu çalışma, hastane işletmeleri için daha doğru maliyet bilgisi veren Faaliyet Esasına Dayalı Maliyetleme Yönteminin anlaşılması ve yöneticiler tarafından benimsenerek, bu yöntemin hastane işletmelerinde uygulanmasına yol gösterilmesinin sağlanması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The incredible growing health care sector which has become an important sector in the current century, is the most important indicator that determines the level of socio-economic development of societies. The sector implies a process covering all activities related to the development of individuals' health status and diagnosis, treatment and rehabilitation of diseases. The hospital enterprises which hold an important place in terms of service production capacity and medical spending in the health care sector emerges as the locomotive of this industry. In this study, the determination of costs in the hospital enterprises that have an important place in the health sector is focused on. In providing competitive and cost advantages in the hospital enterprises, the advanced costing methods, has the ability to achieve more accurate results than traditional costing approach. Evaluating, planning and auditing of the services offered in hospitals achieve the highest level with these accurate results and provide a competitive advantage. Advanced costing methods can be defined as the improvement of cost accounting methods in hospitals, and also is important for generating adequate information to make strategic decisions. This study carries importance in terms of the understanding of activity-based costing method providing more accurate cost information for hospital-enterprises and ensuring this method to be a guide for implementation in the hospital enterprises through the adaptation by the administrators.