Rehabilitation of reinforced concrete frames by reinforced concrete infill walls
Betonarme çerçevelerin betonarme dolgu duvarlarla onarımı
  1. Tez No: 76517
  2. Yazar: AHMET MURAT TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
VI ÖZET Betonarme çerçevelerden oluşan binaların depreme karşı güçlendirilmesi veya onarımı önemli bir mühendislik problemidir. Güçlendirme veya onarım işleminin esas amacı yanal rijitliğin ve mukavemetin gereken seviyenin üzerine çıkartılması ve yanal ötelenmenin de kabul edilebilir bir seviyenin altına indirilmesidir. Eğer yapı elemanlarının büyük çoğunluğu gereken sünekliliğe sahip değilse, bahsedilen amaçlan gerçekleştirmek için, boş çerçeveleri dolgulu çerçeve haline getirmek mantıklı ve ekonomik bir çözüm olarak gözükmektedir. Bu çalışmada hasarlı ve hasarsız, sünek ve sünek olmayan betonarme çerçevelerin betonarme dolgu duvarlarla onanlmasıyla oluşan betonarme dolgulu çerçevelerin davranışı incelenmiştir. Bu amaçla tek açıklı, iki katlı, üçte bir oranında küçültülmüş betonarme çerçeveler hazırlanmış ve depremi benzeştiren tersinir ve tekrarlanır yanal yükler altında test edilmişlerdir. Daha sonra bu hasarlı boş çerçeveler dolgu duvarlar ile doldurularak onarılmıştır. Çerçeve ile dolgu duvarlar arasındaki bağlantı, epoksi yardımıyla çerçevelere ekilen demir filizleri vasıtasıyla sağlanmıştır. Onarılan elemanlar tekrar aynı şekilde depremi benzeştiren tersinen tekrarlanan yanal yükler altında test edilmişlerdir. Test sonuçlan mukavemet, rijitlik, tepki eğrileri, enerji tüketimi ve kat ötelenmeleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Test parametrelerinin, elemanlann genel davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Test sonuçlan, daha önce yapılan benzer deneylerin sonuçlan ve uygulanan analitik metotlann sonuçlanyla karşılaştınlmıştır..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Seismic rehabilitation of the existing reinforced concrete framed buildings is an important engineering problem. The main aim of the rehabilitation process is to upgrade the stiffness, strength of the structure to the required level and to reduce the lateral drift below an acceptable limit. To satisfy all these requirements, introducing infill walls into the bare frames, is a logical and economical solution, when the great majority of the members in the structure do not satisfy ductility requirements. The general behaviour of reinforced concrete infilled frames in which infill walls were introduced to the damaged/undamaged frames (ductile or non-ductile), were investigated in this study. For this purpose, two-story, one-bay, one-third scale reinforced concrete frames were manifactured and tested under reversed cyclic loading simulating the seismic effect. Then damaged bare frames were repaired by adding reinforced concrete infill walls connected to the frame by dowels and tested under reversed cyclic loading again. Test results were evaluated considering the strength, stiflhess, response, energy dissipation, story drift properties. The effects of the test parameters on the overall behaviour of the test specimens were discussed. Test results were compared with the former tests and the results of the analytical methods.