A Management toll for a software lifecycle based on IEEE 1074 and ISO 12207 standarts
IEEE 1074 ve ISO 12207 standartlarına göre hazırlanmış bir yazılım hayat çevrimi için yönetim programı
- Tez No: 76520
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde iyi bilinen iki standart kullanılarak her çeşit yazilim ürünü için kullanılabilecek bir yazilim hayat çevrimi geliştirilmiştir. Geleneksel waterfall modeli temel model olarak kullanılmış ve iki standarttan seçilen aktiviteler bu model üzerinde gereken aşamalarda uygulanmıştır. Bu hayat çevrimi geliştirildikten sonra, onun projeye özel hayat çevrimleri tanımlamakta kullanılmasını sağlayan bir yazilim geliştirilmiştir. Bu yazilim projeye özel hayat çevriminin tanımlanmasının yanında, tanımlanan hayat çevrimi içinde yapılan aktivitelerle ilgili bilgilerin saklanmasını da sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis a generic software lifecycle is developed using the two well known standards. The traditional waterfall lifecycle model is used as the basic model onto which the activities selected from these two standards are mapped. After developing the generic lifecycle, a management tool is developed to use the generic lifecycle to define project specific software lifecycles. Besides the definition of the lifecycle, keeping the records related to the activities performed in that lifecycle, is performed using this tool.