Design, simulation and realization of an on screen display IC
Bir ekran üzerine görüntüleme tümdevresinin tasarım, simülasyon ve gerçeklenmesi
- Tez No: 76521
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ MORGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu projenin amacı tamamen CMOS yapısında, I2C iletişim hattı ile kontrol edilebilen, video kaset kaydedicisi, PAY TV, uydu alıcısı ve TV üniteleri için bir ekran üzerine görüntüleme ( OSD ) tümdevresi gerçekleştirmektir. Bu tümdevre sayesinde siyah-beyaz ve renkli OSD elde etmek mümkündür. Tümdevrenin tasarımında ES2 ' nun 0.7um CMOS ecpd07 teknolojisi kullanılmıştır. Bu teknoloji dijital olmasına rağmen tasarım hem analog hem dijitaldir. Tasarımın dijital kısmında ecpd07 standard hücreleri, analog kısmında ise“full-custom”yöntemi kullanılmıştır. Bu tümdevre; bir senkron darbesi ayırıcı, bir faz kenetleme devresi ( bir faz karşılaştırıcı, harici bağlanan bir kondansatör ve gerilim kontrollü osilatörden oluşan ), bir OSD karakter oluşturucu ( programlanabilir lojik dizisi, hafiza blokları, sayıcı ve diğer dijital kısımlardan oluşan ), I2C kontrol, anahtarlama ve komut çözme bloklarından oluşur. Bu OSD tümdevresi ile herbiri 26 karakterden oluşan 12 satır gösterilebilir. Her karakter 12 yatay ve 18 dikey kutucuktan oluşmaktadır. Eğer kırmızı, yeşil, mavi ( RGB ) ve hızlı karartma ( FB ) çıktıları kullanılırsa karakterler renkli ve siyah-beyaz olabilir. Eğer siyah-beyaz karakterler tercih edilirse bu tümdevreyi kullanmak için harici anahtarlama devrelerine gerek kalmaz çünkü kompozit video temelband sinyali ( CVBS ) elde edilir. Bu tümdevre, gürültü yüzünden oluşabilecek yanlış senkron darbesi ayırmalarından, sahip olduğu faz kenetleme bloğu sayesinde korunmuştur. Dijital kısım, Mentor Graphics firmasının Design Architect yazılımı ile tasarlanmış ve simülasyonu aynı firmanın Quicksim yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Analog kısmın“full- custom”çizimi Mentor Graphics firmasının IC Station yazılımı ile yapılmış ve simülasyonu MetaSoftware ' in HSPICE ve Microsim firmasının PSPICE programlan ile gerçekleştirilmiştir. Simülasyon sonuçları ve analog blokların çizimleri de ekte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to design a full CMOS, I2C bus controllable on screen display ( OSD ) IC for video cassette recorder, PAY TV, satellite receiver and TV units. With this IC, black and white or colored OSD can be obtained. In the design of the IC, £82^ 0.7um CMOS technology ecpd07 is used. Although it is a digital process, the design is mixed. For the design of the digital part the ecpd07 standard cells were used. The analog part is realized with full-custom design. The OSD IC presented here, incorporates a sync extractor, a phase locked loop ( PLL ) block, ( which consists of a phase comparator block, an externally connected low pass filter and a voltage controlled oscillator ( VCO ) ), an OSD character generator logic, ( which consists of a programmable logic array ( PLA ), random access memory ( RAM ) and read only memory ( ROM ) blocks, counters, and other digital blocks ), I2C bus control block, a switching block, and a command decoder block. With this OSD IC 12 rows can be shown, each of them may contain 26 characters. Every character has 12 horizontal and 18 vertical pixels. Characters can be black and white or colored if red, green, blue ( RGB ) and fast blanking ( FB ) outputs are used. If black and white characters are used, there is no need for extra switching circuits to use this IC because composite video baseband signal ( CVBS ) output is obtained. The OSD IC is also free from false sync extraction caused by noisy video signals, because of the built-in PLL block. The digital part is designed by using Mentor Graphics' Design Architect software and simulated with the same vendor s Quicksim software. The full-custom layout of analog part is realized by using IC Station tool of Mentor Graphics and simulated by using Meta Software's HSPICE and Microsims PSPICE. The simulation results and layouts of analog blocks are also included.