Dijital mirasın rekonstrüksiyonu sürecinde HBIM metodolojisine dayanan bir yaklaşım önerisi
A proposed approach based on the HBIM methodology in the reconstruction process of digital heritage
- Tez No: 924226
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OFLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma Miras Yapı Bilgi Modelleme (Heritage Building Information Modeling-HBIM) metodolojilerini kullanarak kültürel mirasın arkeoloji ayağında belgelenmesi ve rekonstrüksiyonu süreçleri üzerinde durmaktadır. Çalışmanın amacı koruma eylemlerinin dijital ortamda planlanmasını ve yönetilmesini sağlarken arkeolojik sit alanlarının BIM metotlarına ne ölçüde uyum sağlayabileceğini tartışmaktır. Bu çerçevede çalışma alanı olarak seçilen Patara Antik Kenti içerisinde yer alan Nero Hamam yapısı incelenmiştir. Nero Hamam yapısının LİDAR taraması ve drone görüntülerinden elde edilen verilerle nokta bulutu modeli oluşturulmuştur. Daha sonra Rhinocross yazılımı kullanılarak 3B Mesh modeli üretilmiş duvar, çatı ve kısmi zemin üzerine yapılacak rekonstrüksiyon müdahaleleri birinci adımda NURBS yüzeyler şeklinde oluşturulurken ikinci adımda yapıda oluşan hasarlar, tamamlama elemanları, uygulama sırasında ihtiyaç duyulan taşıyıcı sistemler gibi mimari ve arkeolojik kazı verileri modele işlenmiştir. HBIM, parametrik nesneler ve yapısal bileşenler gibi somut bilgilerin yanı sıra somut olmayan bilgilerini de gösterebilecek fonksiyonlara sahiptir ve sanal ortamda yeniden yapılandıracak avantajlar barındırır (Paremain ve Toll, 2022). Kazı sonrası rekonstrüksiyon sürecinin sanal ortamda planlanması ve yönetilmesiyle daha iyi bir koordinasyon, bütçe ve zaman içinde sağlanması hedeflenmektedir. Alanda kullanılan mevcut yöntemler bir kazı periyodu için ayrılan malzeme, taşeron ve diğer masrafların miktarını ve harcanan zamanı uygulama öncesinde istenilen düzeyde tespit edilemediği gözlemlenmiştir. Bu bağlamda kullanılan üretilen simülasyon, hamamın rekonstrüksiyon projesini görev tanımları, zaman ve maliyet bölümlemeleri yapılarak sürecin dördüncü (zaman) ve beşinci (maliyet) boyutta takip edilebileceğini göstermiştir. Böylece üretilen dijital mirasın fiziki uygulamalara hazırlık imkânı tanıyarak koruma eylemleri için ön izleme oluşturma süreci deneyimlenebilecektir. Arttırılmış gerçeklik, algoritmik modelleme ve BIM yazılımları kültürel mirasın sanal ortamda dijital temsilinin oluşturulmasına imkân tanır (Piaia ve ark., 2020). Üretilen temsiller, tarihi yapıların belgelenmesi, yeniden inşa ve iyileştirme gibi uygulama süreçlerinin planlanması ve yönetilmesinde geleneksel yöntemlere alternatif oluşturmaktadır (Moyano ve ark., 2022). Katmanlar halinde elde edilen bilgiler bir araya getirilerek üretilen veri tabanı sürdürülebilirlik ve erişilebilirlik açısından multidisipliner kullanıma imkân tanıyabilir. Söz konusu Nero hamam çalışmalarının devam ettirilecek uygulama süreçlerinde kazı ekibinde yer alan farklı disiplinler ile planlanan simülasyonun yürütülmesi çalışmanın motivasyonlarından biridir. Hedeflenen uygulamada arkeolojide kültürel mirasın 4. ve 5. boyutta HBIM çalışma metotlarına entegrasyonu, alana katkıları, potansiyelleri ve eksik kalan yönleri tespiti öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the processes of documentation and reconstruction in the archaeological domain of cultural heritage through the application of Heritage Building Information Modelling (HBIM) methodologies. The primary aim of the research is to facilitate the planning and management of conservation activities in a digital environment while exploring the extent to which archaeological sites can be adapted to BIM methodologies. Within this framework, the Nero Bath structure, located within the selected study area of the ancient city of Patara, was analysed. A point cloud model of the Nero Bath was created using data from LİDAR scanning and drone imagery. A 3B mesh model was then generated using Rhinoceros software. In the first step, reconstruction interventions on walls, roofs and partial floors were modelled as NURBS surfaces. In the second step, architectural and archaeological excavation data, such as damage to the structure, finishing elements and support systems required during implementation, were incorporated into the model. HBIM (Heritage Building Information Modelling) could represent not only tangible information, such as parametric objects and structural components, but also intangible data, providing advantages for virtual reconstruction (Paremain and Toll, 2022). The aim is to achieve better coordination, budgeting and time management by planning and managing the post-excavation reconstruction process in a virtual environment. It has been observed that existing methods in the field do not allow the desired level of estimation of materials, subcontractor costs and time allocated for a single excavation period prior to implementation. In this context, the developed simulation demonstrated that the reconstruction project of the bath could be monitored in the fourth (time) and fifth (cost) dimensions through task definitions, time allocations and cost breakdowns. Consequently, the process enables the preparation of digital heritage for physical applications and offers the opportunity to create a pre-visualisation framework for conservation actions. Augmented reality, algorithmic modelling, and BIM software facilitate the digital representation of cultural heritage in virtual environments (Piaia et al., 2020). These representations provide an alternative to traditional methods for the planning and management of processes such as documenting, reconstructing, and improving historical structures (Moyano et al., 2022). The multilayered information compiled into a database can be utilized in a multidisciplinary context, supporting sustainability and accessibility. One of the motivations of this study is to implement the planned simulation in collaboration with various disciplines involved in the excavation team for the ongoing applications concerning the Nero Bath. The study ultimately aims to assess the integration of cultural heritage into HBIM working methodologies within the fourth and fifth dimensions, identifying the contributions, potential, and limitations of this approach in archaeology.