Transition to low carbon electricity generation in Turkey
Türkiye'de düşük karbonlu elektrik üretimine geçiş
  1. Tez No: 765209
  2. Yazar: AYŞE GÖÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GYÖRGY ADAM HORVATH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Budapest University of Technology and Economics
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye, enerji sektöründe fosil yakıtlara ve ithal kaynaklara bağımlılığı nedeniyle yenilenebilir enerjide gelişmeye ihtiyaç duyan bir ülkedir. Araştırmanın motivasyonu, Türkiye'de karbon emisyonlarını ve halk sağlığına zararı azaltmak için yeterli doğrudan ve dolaylı çevre düzenleme araçlarının bulunmamasıdır. Bu çalışma, Afşin Santrali örneğinde, ülkedeki elektrik üretimindeki aşırı karbon salınımını ve çevre sorunlarını içselleştirme yöntemlerini araştırmıştır. Çevresel durum genelden özele, ülkeden örnek olaya inilerek özetlenmeye çalışılmıştır. Hem hükümet hem de belediye düzeyindeki sorunlara çözümler bulmak için doğrudan ve dolaylı çevresel araçların birlikte kullanılmasını öneren bir sonuca vardım.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country in need of development in renewable energy due to its dependence on fossil fuels and imported resources in the energy sector. The motivation of the research is the lack of sufficient direct and indirect means of environmental regulation to reduce carbon emissions and harm to public health in Turkey. This study investigated the excess carbon emissions in electricity production in the country and the methods of internalizing environmental problems in the Afşin Powerplant case. It has been tried to summarize the environmental situation by going down from the general to the specific, from the country to the case study. To find solutions to the problems at both government and municipality levels, I came to a conclusion suggesting the combined use of direct and indirect environmental means.