Role of internal control system in reducing financial and administrative corruption in northern Iraq
Kuzey Irak'ta mali ve idari yolsuzlukların azaltılmasında iç kontrol sisteminin rolü
  1. Tez No: 765208
  2. Yazar: ZHIR RAFIQ HASSAN PSHDARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Mali ve idari yolsuzluk, toplum için önemli bir risk oluşturan önemli bir sorun olabilir. Bu araştırma, Irak'taki mali ve idari yolsuzluğun azaltılmasında iç kontrol sisteminin rolünü belirlemeye çalışmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Irak'taki mali ve idari yolsuzluğun belirlenmesi ve mali ve idari yolsuzluğun önlenmesinde iç kontrolün rolünün belirlenmesidir. İç kontrol çalışmaları, zamanınızı ve paranızı en iyi şekilde değerlendirirken, ulusal otorite kapsamında yasalara uyumu sağlamak için tüm idari, mali ve teknolojik bileşenleri içerir. Bu araştırmada, Irak mali kontrol dairesi, özel şirketlerde ve devlet dairelerinde iç kontrol olarak çalışan muhasebeci ve yüksek öğrenim sertifikalarına sahip muhasebecilerden anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Uygulanan anket likert ölçeğinin beş düzeyi ile ölçeklendirilmiştir. İstatistiksel yöntemin kullanılması (SPSS 21).
Özet (Çeviri)
Financial and administrative corruption can be a significant problem that poses a significant risk to society. This research attempts to determine the role of the internal control system in reducing financial and administrative corruption in Iraq. The aim of this study is to determine the financial and administrative corruption in Iraq and to determine the role of internal control in preventing financial and administrative corruption. Internal control work includes all administrative, financial, and technological components to ensure compliance with the law under national authority while making the most of your time and money. In this study, data were collected from Iraqi financial control office, accountants working as internal control in private companies and government offices, and accountants with higher education certificates by survey method. The applied questionnaire was scaled with five levels of the Likert scale. Using the statistical method (SPSS 21).