Effect of curing types on mechanical properties of normal to high volume fly asf concrete
Normal ve yüksek kül oranlı betonun mekanik özelliklerine külün etkisi
  1. Tez No: 76522
  2. Yazar: TAYFUN ALTUĞ SÖYLEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ÖZTORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, değişik yüzdelerde uçucu kül içeren ve değişik kür koşullarında kalmış betonların mekanik özellikleri incelenmiştir. Beton numuneleri, portland çimentosunun ağırlık olarak %15, %30, %45'inin yerine konulan uçucu kül içermektedir. Yerleştirme metodu basit yerleştirme metodudur. Beton numuneler üç değişik koşulda suda kür edilmiştir. Kür, betonun uçucu kül içeriği nedeniyle kaybettiği erken mukavemeti önlemektedir. Uçucu kül 56'ıncı günden sonra kür yardımıyla mukavemet artışına daha iyi katkıda bulunur. Daha geç zamanlarda, uçucu küllü beton, hiç kül içermeyen kontrol betonuyla karşılaştırıldığında, kabul edilebilir mukavemet değerlerine ulaşmıştır. Sonuç olarak, uygun kürle, uçucu küllü beton iyi mukavemet sonuçlan vermiştir. Uçucu kül kullanımı çimento içeriğini dolayısıyla maliyeti azaltmaktadır. İşlenebilme özelliği artmıştır. Uçucu kül fiyatı düşürürken mekanik özellikleri de iyi limitlerde kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the observation of mechanical properties of concretes containing fly ash at different percentages with different curing conditions was made. Concrete specimens were containing fly ash which replaces portland cement with 0 percent, 15 percent, 30 percent, 45 percent by weight. The method of replacement was the simple replacement method. The concrete specimens were cured at three conditions. Fly ash is mostly contributing to strength development after 56th day with the help of moist curing. At later ages fly ash concrete has reached acceptable values of strength comparing with control concrete containing no fly ash. As a result, with suitable curing, fly ash concrete has given good values of strength. The use of fly ash is reducing the cement content to reduce costs. The improvement of workability was observed. Mechanical properties were at good limits with fly ash concrete reducing costs.