System based component test plans for series and serial connection of repundant subststems working in a changing environment
Değişen ortamlarda çalışan seri ve seri bağlanmış alt dizgeler için dizge tabanlı bileşen test planları
  1. Tez No: 76523
  2. Yazar: ORHAN FEYZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. KUBAN ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV ÖZET Karmaşık bir dizgeyi test etmek her zaman mümkün olmayabilir. Dolayısıyla testler esnasında bileşenlerin güvenilirlikleri hakkında elde edilen bilgiyi kullanarak dizge güvenilirliği hakkında çıkarımlar yapmak daha avantajlı bulunabilir. Literatürde seri dizgeler, koşut dizgeler, seri bağlanmış koşut alt dizgeler ve genel dizgeler için bileşen testleri esnasında oluşan toplam hata sayısını taban alan kabul yöntemleri belirmiştir. Ayrıca toplam test maliyetini enküçükleyecek bileşen test sürelerini hesaplayan ve aynı zamanda belirtilen dizge yapılan için kabul olasılıklarını garantileyen yöntemler verilmiştir. İlk çalışmalarda bileşenlerin üstel yaşam sürelerine sahip oldukları ve birbirlerinden bağımsız hata yaptıkları kabul edilmiştir. Her ki kabul de daha sonra gevşetilmiş, herhangi bir yaşam süresi dağılımına yaklaşmak üzere ve stokastik bağımlı bileşenlerden oluşan dizgeler için modeller geliştirilmiştir. Bu araştırma belirli modellerin sonuçlarını uygulamaya yöneliktir. Seri ve seri bağlanmış koşut alt dizgeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
';3.3 1 :i ! iii ABSTRACT / ; / > Testing a complex system is not feasible in many cases. Thus it may be found advantageous to make inferences about system reliability by using the information obtained on component reliabilities through component tests. An acceptance procedure based on the sum of failures during component tests have been previously suggested in the litterature for a series system, a parallel system, a serial connection of redundant subsystems, and general systems. Methods for computing the individual component test times which minimize total test cost and guarantee the probability requirement for this acceptance procedure for such system structures have also been given. Earlier works assume exponential life distributions and independent failures for components. Both assumtions are relaxed later on and models to approximate arbitrary lifetime distributions and models for systems with stochastically dependent components have been developed. This research concentrates on the application of the recent results on specific models of interest: a series system, and a serial connection of redundant subsystems.