Mixed methods research at the intersection of mathematics teachers' adoption of curriculum change and assessment of students' readiness level through educational neuroscience methods
Matematik öğretmenlerinin öğretim programı değişikliğini benimsemesi ve öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeylerinin değerlendirilmesinin kesişiminde eğitimsel nörobilim yöntemleriyle karma yöntem araştırması
  1. Tez No: 765244
  2. Yazar: BENGİ BİRGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE AKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNA ÇAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 415
Özet
Araştırmanın temel amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin eğitim politikası değişikliği sonrası öğretim ve ölçme-değerlendirme süreçlerinin kalitesini ekolojik bir yaklaşımla ve öğrencilerin farklı madde türlerine çoklubiçimli karma yöntem eşzamanlı baskın durum deseni ile verdiği tepkilerinin kalitesini incelemektir. Bu amaca ulaşmak için üç aşama işlendi. Aşama 1, doküman analizi yoluyla öğretmenlerin otantik sınıfiçi öğretmen yapımı soru maddelerinin (N = 380) kalitesini ortaya çıkarmaya yönelik uygulamaları içerir. Aşama 2, Türkiye'nin üst orta sosyo ekonomik seviyeye sahip bir ilçesindeki devlet ve özel okullarda görev yapan ortaokul matematik öğretmenlerinden (n = 350) oluşan bir örneklem ile onların öğretim yöntemlerini belirlemek üzere maddelerin teorik olarak oluşturulduğu ÖYÖDT-Anketinin uygulandığı anket aşamasıdır. Aşama 3, beşinci sınıf öğrencileri (n = 32) ile onların üstbilişsel ve duyuşsal süreçlerinin aktif kullanımı yoluyla olarak tepkilerini değerlendirmek için açık uçlu ve çoktan seçmeli matematik sınav maddelerinin uygulandığı göz izleme ve biyometrik araçlar içeren çoklubiçimli aşamadır. Son olarak, bu çoklu biçimli verilere dayalı olarak ülkemize özgü bir derin veri modeline teorik olarak ulaşılmıştır. Sonuçlar, öğretmenler matematik sorularını çoğunlukla geleneksel nesnel testlere dayalı olarak hazırlama eğilimindedirler. Öğretmenlerin çoğu, işbirlikli öğretim yöntemi ve değerlendirme süreçlerini uygulayabilmek için gereken temel becerilerden yoksundur. Ortaokul öğrencilerinin üst düzey bilişsel becerileri ölçen soru türleriyle karşılaştıklarında üstbilişsel becerilerini ve duyuşsal süreçlerini daha güvenilir bir şekilde yansıtabildiği bulunmuştur. Öğretmenler tarafından yapılan öğretim, sınıfiçi değerlendirme ve soru maddelerinin kalitesi, öğrencilerini gelecekteki yeterliliklere yeterli düzeyde hazırlayamadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin açık uçlu maddeleri cevaplarken üstbilişsel becerileri kullanmalarının teşvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate the quality of middle school mathematics teachers' instructional and assessment processes after curriculum policy change through an ecological approach and the quality of the students' responses and reactions towards different item types via employing a multimodal mixed methods concurrent dominant status design. Three major phases were processed to achieve this aim. Firstly, Phase 1 includes the practices that reveal the quality of teachers' authentic teacher-made items (N = 380) via document analysis. Secondly, Phase 2 relied on a quantitative survey where a sample of mathematics teachers (n = 350) affiliated in public and private schools in an upper middle class district of Istanbul, Turkey were administered the TMMESP Questionnaire, in which items were theoretically constructed, to identify teachers' teaching method and assessment preferences. Thirdly, Phase 3 relied on multimodal phase in which fifth grade students (n = 32) were administered open-ended and multiple-choice mathematics examination items to evaluate their reactions and responses to the items with respect to active use of metacognitive subskills and affective processes via eye-tracking and biometric tools. Finally, a local deep data model was theoretically sketched based on these multimodal data. The results indicate that the teachers tended to prepare mathematics items mostly relying on traditional objective testing. Most of them lacked the skills needed to enact collaborative instruction and assessment processes. More advantageously, when the students were exposed to higher-order items, they could more reliably reflect their metacognitive skills and affective process. The quality of the instruction, assessment and items made by the teachers are not yet sufficiently prepared for the students' readiness of future competencies. Among implications, teachers should help their students to acquire metacognitive skills while responding to open-ended items.