Dynamic analysis of false information spread over social media: 5G-COVID 19 conspiracy theory
Sosyal medyada yanlış bilgi yayılımının dinamik incelenmesi: 5G-COVID 19 komplo teorisi
  1. Tez No: 765243
  2. Yazar: ORKUN İRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL, PROF. DR. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sosyal medya aracılığıyla yanlış bilgi yayılımı çeşitli tehlikeler barındıran ciddi bir sosyal meseledir. Bu durumu hafifletmek için teoride ve pratikte büyük çaba harcanmasına rağmen, yanlış bilgi yayılımı endişe verici bir hızda artmakta ve politik manipülasyondan fiili saldırılara varan çeşitli sonuçlara sebep olmaktadır. Araştırmamızda, literatürdeki bilgileri birleştirmek ve spesifik olarak 5G-COVID 19 komplo teorisinin viral yayılım dinamiklerini incelemek için nedensel bir benzetim modeli oluşturduk. Yapılan model hem nitel hem de nicel verileri kullanarak 5G kurgusunun dinamiklerini başarıyla temsil etmektedir. İlk analizden elde edilen sonuçlar sosyal medyada aktif olarak süren tartışmada 5G kurgusuna inananların baskınlığının toplam nüfusa göre daha fazla temsil edildiğini göstermektedir. Ek olarak, literatürde önerilen yanlış bilgiye inanan kesimle etkileşimin sınırlandırılması gibi stratejilerin, belirli vakalarda çok daha kötü sonuçlar yarattığı görülmektedir. Yapılan senaryo analizi, tarafsız kişilerin yanlış bilgi paylaşımına dahiliyetinin veya süper yayıcı aktörlerin etkinliğinin tetikleyici bir unsur olarak yanlış bilgi salgını oluşturması için yeterli olabileceğine işaret etmektedir. Mevcut çalışma arka plan analizi yoluya yapısal nedenler arasındaki dengelere dair çıkarımlar sunmaktadır. İlerleyen çalışmalarda, başka kullanıcı profillerinin dahil edilmesi, başka stratejilerinin denenmesi ve bizim örneğimizle diğer türlerdeki yanlış bilgi dinamiklerinin olası benzerlik ve farklılıklarının tartışılmasıyla analizi genişletmeyi planlıyoruz.
Özet (Çeviri)
The spread of false information via online social networks is a critical societal issue with various potential harms. Although there are huge efforts both in research and application to mitigate this problem, it persists with an increasing magnitude of results ranging from political manipulation to violent attacks. In our research, we built a causal simulation model to combine the existing accumulated knowledge in the literature and provide a formal model to evaluate the governing dynamics for the specific case of the viral spread of the 5G-COVID-19 conspiracy theory. The model makes use of both qualitative and quantitative data and successfully generates the observed dynamics for the 5g narrative. Results from the base run suggest that the dominance of believers in the active discussion on social media is overrepresented relative to the total population. Moreover, common mitigation strategies proposed in the literature such as limiting the interaction with believers of the misinformation often seem to produce worse outcomes for specific cases which indicates policy resistance. In addition, scenario analysis suggests that the involvement of neutral people in sharing misinformation or superspreader actors might be enough to induce the system to pass the tipping point and generate an infodemic. The current analysis presents several trade-offs while discussing the underlying reasons through posterior analysis. In further research, we plan to expand our analysis by the inclusion of other user profiles, experiment with other mitigation strategies, and discuss the potential similarities and differences of our case with other types of false information dynamics.