Investigating the removal of heavy metal ions from wastes using triple super phosphate (TSP)
Ağır metal içeren atıkların triple süper fosfat (TSP) ile stabilizasyonu
- Tez No: 765273
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Heavy metal pollution is one of the global problem due to the increase of industrial and mining activities (power plants, mineral processing, metallurgical extraction, petrochemical, etc.). To solve this heavy metal pollution problem, triple superphosphate (TSP) was investigated thoroughly in this thesis for the removal of heavy metal ions from wastes. TSP was selected amongst various phosphate-based materials and fertilizers to act as the source of orthophosphate (PO43-) which is a powerful tool for metal fixation in soil and water. The objective of this study was to investigate the stability conditions of metal ions in an aqueous system and the treatment of contaminated wastes with triple superphosphate, an alternative to lime. TSP or monocalcium phosphate monohydrate with a chemical formula of [Ca(H2PO4)2H2O] is widely used as fertilizer in the agriculture area. In this investigation, firstly, stability diagrams (Eh-pH diagrams) were constructed with HSC chemistry software to establish the predominance areas of the different species and solid/solution equilibrium in the TSP solution. Later, precipitation tests were carried out with pure metals and real wastes in TSP solutions to verify the obtained metal phosphate at the conditions determined from the stability area diagrams and confirm them through the XRD analyses of precipitated samples. The experimental results demonstrated that TSP effectively removes heavy metals of Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, Sr and Zn from aqueous solution and real wastes. The performance of the TSP process is influenced by reaction times, metal ions and TSP concentrations. The results of XRD analysis also revealed the formation of insoluble metal phosphates [Cd3(PO4)2, Co3(PO4)2, Cu2(PO4)OH, Fe3(PO4)2, FePO4.2H2O, Mn3(PO4)2, Pb3(PO4)2, ZnHPO4 and Zn3(PO4)2] in the precipitated and describe the mechanism of TSP on heavy metal removal which includes the dissolution of TSP and precipitation of metal ions.
Özet (Çeviri)
Ağır metal kirliliği, endüstriyel ve madencilik faaliyetlerinin (elektrik santralleri, cevher hazırlama, metalurjik ekstraksiyon, petrokimya vb.) artması nedeniyle küresel sorunlardan biridir. Bu ağır metal kirliliği sorununu çözmek için, ağır metal iyonlarının atıklardan çöktürülmesi amacıyla bu tezde triple süperfosfat (TSP) kapsamlı bir şekide araştırılmıştır. TSP, Toprakta ve suda metal fiksasyonu için güçlü bir araç olan ortofosfat (PO43-) kaynağı olarak etkimek üzere çeşitli fosfat bazlı malzemeler ve gübreler arasından seçilmiştir. Bu çalışmanın amacı, sulu çözeltisi bir sistemdeki metal iyonlarının stabilite koşullarını ve kirlenmiş atıkların kirecin alternatifi olan triple süper fosfat ile muamele edilmesini araştırmaktır. Ca(H2PO4)2H2O kimyasal formülüne sahip TSP veya monokalsiyum fosfat monohidrat, özellikle Türkiye'de tarım alanında gübre olarak yaygın kullanılmaktadır. Bu araştırmada, ilk olarak, TSP çözeltisinde farklı türlerin baskınlık alanlarını ve katı/çözelti dengesini oluşturmak için HSC kimya programı ile stabilite diyagramları (Eh-pH diyagramları) oluşturulmuştur. Daha sonra elde edilen metal fosfatın stabilite alanı diyagramlarından belirlenen koşullarda doğrulanması ve çökeltilen numunelerin XRD analizleri ile doğrulanması için TSP çözeltilerinde saf metaller ve gerçek atıklar ile çöktürme testleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlar, TSP'nin Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, Sr ve Zn'nin ağır metallerini sulu çözeltiden ve gerçek atıklardan etkili bir şekilde çöktürdüğünü göstermiştir. TSP prosesinin performansı reaksiyon sürelerinden, metal iyonlarından ve TSP derişimlerinden etkilenmektedir. XRD analizinin sonuçları ayırca çözünmeyen metal fosfatların [Cd3(PO4)2, Co3(PO4)2, Cu2(PO4)OH, Fe3(PO4)2, FePO4.2H2O, Mn3(PO4)2, Pb3(PO4)2, ZnHPO4 and Zn3(PO4)2] çökeltide oluşumunu ortaya koymuş ve TSP'nin ağır metal giderimi üzerine TSP'nin mekanizmasını tanımlamıştır.