Capability-based distributed layout design with unequal area departments under stochastic machine reliability and fuzzy demand information
Stokastik makine güvenilirliği ve bulanık talep bilgisi altında eşit olmayan alanlı departmanları içeren yetenek tabanlı dağıtık yerleşim düzeni tasarımı
  1. Tez No: 765284
  2. Yazar: BİLGE VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SUBULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezin ilk bölümünde, rassal makine güvenilirliği ve bulanık talep/proses akış verisi içeren, yetenek tabanlı dağıtık yerleşim düzeni probleminin modellenmesi ve çözümü için, şans kısıt tabanlı stokastik programlama ve etkileşimli bulanık çözümleme tekniklerine dayanan hibrit bir yaklaşım önerilmiştir. Günümüzün oldukça dinamik üretim ortamlarında, çoğu gerçek hayat uygulaması, bulanıklık ve rassallık gibi farklı türden belirsizlikleri eş zamanlı olarak içermektedir. Bu nedenle, etkin ve efektif tesis yerleşim düzenleri elde etmek amacıyla, rassal makine kullanılabilirliği ve belirsiz ürün talebi birlikte ele alınmalıdır. Önerilen tesis yerleşim düzenlemesi yaklaşımının uygulanabilirliğinin test edilmesi amacıyla, önce küçük boyutlu bir nümerik örnek sunulmuştur. Daha sonra, büyük boyutlu bir gerçek hayat problemi üzerinde performansı test edilmiştir. Elde edilen optimizasyon sonuçları doğrultusunda, önerilen yaklaşım ile farklı senaryolar ve belirsizlik düzeyleri altında, etkin ve güvenilir dağıtık yerleşim düzeni alternatiflerinin üretilebilmektedir. Tezin ikinci bölümünde ise, eşit alanlı olmayan yeni bir yetenek tabanlı tesis yerleşim düzeni problemi, literatürde ilk defa ele alınmıştır. Makinelerin eşitolmayan alan gereksinimlerine ek olarak, proses işleme yetenekleri de dikkate alınmıştır. İlk olarak, doğrusal olmayan yeni bir karışık tamsayılı programlama modeli geliştirilmiş; sonrasında ise doğrusal olmayan alan kısıtları için bir içsel yaklaşım metodundan faydalanılmıştır. Problemin NP-zor ve doğrusal olmayan yapısı nedeniyle, büyük boyutlu problemlerin makul sürelerde çözülebilmesi için, sezgisel ayrıştırma temelli yinelemeli bir matematiksel programlama yaklaşımından yararlanılmıştır. Bu yaklaşımın uygulanabilirliğinin test edilmesi amacıyla, önce küçük boyutlu bir örnek sunulmuş; sonrasında bir üretim işletmesine ait gerçek hayat uygulamasına yer verilmiştir. Elde edilen sonuçlar, büyük boyutlu problemlerin önerilen yaklaşım ile çok daha kısa sürede, daha iyi skora sahip çözümler üretebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, a hybrid approach based on the chance-constrained stochastic program and an interactive fuzzy resolution method is proposed for modeling and solving a fuzzy-stochastic capability-based distributed layout problem with random machine availability and fuzzy demand/process flow data. Because, in today's highly dynamic manufacturing environments, most of the real-life applications involve different types of uncertainties simultaneously, like fuzziness and stochasticity. In order to achieve a robust layout, probabilistic machine availabilities should be considered along with uncertain product demand. In order to demonstrate validity and applicability of the proposed approach, a numerical example is first presented. Later, its performance is also tested on a real-life problem. Computational experiments shown that the more reliable robust layouts can be generated via the proposed approach under different scenarios and uncertainty levels. In the second part, a novel unequal-area capability-based facility layout design (UA-CBFLD) problem is presented for the first time in the literature. In addition to the machines' unequal-area requirements, their processing capabilities are also considered. A novel mixed-integer non-linear programming model with a polyhedral inner-approximation method is first developed. Due to its NP-hard nature and highly non-linear structure, a heuristic decomposition-based iterative mathematical programming approach is employed to solve realistic size problem instances within reasonable computing times. In order to show practicality of the proposed MINLP model and solution approach, a real-life case study of a manufacturing company is presented. Computational results shown that superior layout scores can be obtained via the proposed approach under shorter run times.