Türkiye'de kamu ve özel sermayeli katılım bankalarının karşılaştırılması
Comparing the public and private equity participation banks in Turkey
  1. Tez No: 765283
  2. Yazar: HÜSNE GÜLCE DENEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada bankacılık sektörü genel olarak araştırılmış olup, Türkiye'deki katılım bankacılığı sektörünün gelişimi, kamu ve özel sermayeli katılım bankaları ve bunların son dönemdeki finansal verileri detaylı olarak incelenmiştir. Bu veriler ışığında Türkiye'deki kamu ve özel sermayeli katılım bankalarının finansal durumlarının gelişimi irdelenmiştir. İslami finans sektörü olarak tanınan katılım bankacılığı sistemi, bankacılık sistemine yeni ve farklı bir bakış açısı getirmiştir. Türkiye'de 2015 yılı itibariyle kamu sermayeli katılım bankalarının ortaya çıkması, katılım bankacılığı sektöründe bir gelişim yaşanmasına neden olmuştur. Bu bağlamda bu çalışmada, Türkiye bankacılık sektöründeki kamu ve özel sermayeli katılım bankalarının 2017-2021 yıllarını kapsayan gelişimleri incelenmiştir. Bu süreç içerisinde özel sermayeli katılım bankaları ön planda olsa da zaman içerisinde kamu sermayeli katılım bankalarının ciddi bir gelişim gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, banking sector have been researched broadly and development of participation banking sector in Turkey, private equity and public equity participation banks, and financial data of these banks, have been studied in detail. In the light of this information, financial conditions of private equity and public equity participation banks in Turkey, have been examined. Participation banking system known as Islamic financial sector, has been put a different and new complexion on banking sector. However, public equity participation banks were come into sight by the year of 2015 in Turkey and consequently participation banking sector has improved. In this context, this study has examined the development of private equity and public equity participation banks between the years of 2017-2021 in Turkish banking sector. Within this period, although private equity participation banks were in the forefront, public equity participation banks have been prominently improved themselves in the course of time.