Eğitim ve sağlık alanında çalışan psikologların mesleki sorunları (karşılaştırmalı bir inceleme)
- Tez No: 7653
- Danışmanlar: DR. MESUT BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu araştırmada, eğitim ve sağlık alanlarında çalışan psikologların mesleki sorunları ve mesleki çalışma koşulları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan 729 psikologun tamamı üzerinde yapılmıştır. Psikologların çalışma koşullarına ve sorunlarına ilişkin bilgileri toplamak amacıyla bir anket formu geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Psikologların yalnızca 325'i ankete cevap vermiştir. Verilen yanıtlar arasındaki farkın anlamlı düzeyde olup olmadığım anlamak amacıyla, gözlenen frekanslarla beklenen frekanslar arasındaki farkın anlamlı olup olmadığını ölçen Ki-Kare önemlilik Testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlene bilir: Eğitim ve sağlık alanlarında çalışan psikologların; mezuniyet sonrası eğitim durumları, mesleki işlevlerini yeri ne getirme dereceleri, birlikte çalıştıkları ekip arkadaşları ile memur, hizmetli gibi diğer personelden gördükleri mesleki kabul, mesleki verim durumları, mesleki doyum durumları ve mesleki doyumlarına etki yapan etkenler, bağlı oldukları merkez örgütten olan mesleki beklentileri, mesleki ge lişimlerini artırmada yararlanmak istedikleri yöntemlere iliş kin bulgular arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı sap tanımıştır. Bunların yanısıra eğitim ve sağlık alanlarında çalışan psikologların, ekip içinde çalışma durumları, çalıştıkları kurumlardaki oda durumları, programlı çalışma durumları, çalışma programlarının gerçekleşme derecesi, mesleki araç gereçlere sahip olma dereceleri, çalıştıkları kurumlarca ken dilerine sunulan mesleki gelişim olanakları arasında eğitim alanında çalışan psikologlar lehine anlamlı bir farklılık bulunduğu görülmektedir. Yalnızca psikologların yöneticile rinden gördükleri mesleki kabul durumları arasında sağlık alanında çalışan psikologlar lehine fark bulunmuştur. i i iAyrıca eğitim ve sağlık alanlarında çalışan psikologların, mesleki görev yetki ve tanımlarına ilişkin yönetmelik ler hakkındaki düşünceleri, çalışma programlarının hazırlanma şekli, çalışma programının gerçekleşmesine etki yapan etkenler, gerçekleştirdikleri mesleki etkini ikler, mesleki ve rimlerine etki yapan etkenler ve kendilerine yeniden meslek seçme şansı tanındığı zaman yeniden meslek seçme eğilimleri ne ilişkin bulgular arasında anlamlı farklılıklar olduğu sap tanmıştır. Sonuç olarak eğitim ve sağlık alanlarında çalışan psi kologların bazı mesleki sorun ve koşulları arasında farklılıklar olmakla beraber her iki alanda da çalışan psikologların yeterli mesleki kabul ve çalışma koşullarına sahip olama dıkları ve yoğun mesleki sorunları bulunduğu görülmektedir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the occupational problems and working conditions of the psychologists who are working at the Ministry of Health and Ministry of Education was compared. This study was done on the 729 psychologists who are working in Ministry of Health and in Ministry of Education. A questionnaire about the occupational problems and working conditions of the psychologists was prepared and used. Only 325 of the 729 subjects answered the question naires. To evaluate whether or not the data which have been obtained different significantly from those which would be expected under a set of hypothetical assumptions, chi- square statistical test was used. The results that are obtained from the analysis of data could be summarized as follows. Between the two sectors from of psychologists who are either working in health sector or in education sector» it was not found any meaningful difference in terms of post graduate education leuels, the degree of earring out the occupational necessities, the degree of occupational accep tance by the team that he/she one working-together on by other staff, occupational efficiency level occupational satisfation level, the factors that would effect the occu pational satisfaction level, the expectations from their related Ministry and the methods that they want to use to develop their occupational knowledges. Between the two groups of psychologists who are working either in Health sector or Education sector, it was fand meaningful differences in the side of education sector, were found in terma of the position of a psychologist in the mental health team, occupational acceptance of administra-ters working in a programmed manner, the degree of the ac tualization of the programme, the degree of having the oc cupational tools, the facility of the occupational develop ment that were presented by the sector. Some meaningful differences were found between two groups in terms of their knowledge about the occupational legislations, the format of the working programme, the fac tors that effects the actualization of the working program me, and their tendency to rechoose on occupation. Although there were some differences between the psycho logists who are working in either health sector or education sector in occupational situations and problems, it was com mon that in both groupt they don't have sufficient occupati onal working conditions and acceptance by the teas that they are working with and both of the groups have dence occupati onal problems. VI