Ergenlerin kendini gerçekleştirme düzeylerini etkileyen bazı faktörler
  1. Tez No: 7652
  2. Yazar: AYLA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA G. ERSEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ergenlerin kendini gerçekleş tirme düzeylerini etkileyen? özlük niteliklerine, okuldaki sosyal ilişkilerine, ailelerine, ailelerinin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel niteliklerine ilişkin bazı önemli faktör lerin etkileme derecelerini ortaya koymaktadır. Araştırma, 1986-1987 öğretim yılında Ankara îl merke zindeki sosyo-ekonomik kıyaslamayı sağlayabilecek liseler den (Çankaya, Kocatepe Mimar Kemal ve Yeşilöz Lisesi) 1898 lise öğrencisi ergenler üzerinde yürütülmüştür. Araştırma nın bağımlı değişkeni olarak kendini gerçekleştirme düzeyi ni ölçmek için Kişisel Yönelim Envanterinin bulguları (Per sonal Orientation Inventory) kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri olan ergenlerin kişisel nitelikleri, ailelerinin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel nitelikleri ile okuldaki sosyal ilişkilerine göre veriler de araştırma cının geliştirdiği“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Kişisel Yönelim Envanterinin araştırmada kullanmak üzere Türkçe'ye çevirisi, uyarlaması, güvenirlik ve geçerlik ça lışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to find the effects of some important factors related to the personal characteristics and social relations of adolescents in school their families and their social economic level on the self - actualization process of adolescents. The research covers 1898 students, attending high schools in Ankara (Çankaya, Kocatepe Mimar Kemal and Yeşilöz high schools), which can be compared in terms of social and economic aspects, during 1986-1987 education year, Result of Personal Orientation Inventory (POl) was used as the dependent variable of the research to determine self- actualization level. The data for the independent variables which include personal characteristics of adolescents, social,: economics and cultural level of their families and their social relations social in school ware collected using the“Personal Information Form”developed by the research^ Before the use of the Personel Orientation Inventory, sufficient efforts were spent for the translation to Turkish, adaptation and validity of Personal Orientation Inventory. The collected data were analyzed by means of double direction variance analysis and the differences observed for each group were tested using“F”and“t”test.