Öğretmen yetiştiren fakülte öğrencilerinin benlik ve mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşım düzeylerini etkileyen bazı faktörler
- Tez No: 7654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA G. ERSEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı öğretmen yetiştiren fakülte öğrencileri nin benlik ve mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşım düzeylerine etki eden faktörleri araştırmaktır.! örneklem 1986-1987 öğretim yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin IV.! sınıfları na devam eden 400 öğrenciden meydana gelmiştir.! Araştırmada bağımlı değişken olan benlik ve mesleki benlik kav ramları arasındaki bağdaşım düzeyini test etmek için araştırıcı (1987) tarafından geliştirilen Kendini Sıfatlarla Anlatma ve Mesleği Sıfatlar la Anlatma listeleri kullanılmıştır.! Bağımsız değişkenlere ilişkin bil giler ise, yine araştırıcı tarafından geliştirilen Öğrenci Kişisel Bil gi Fişi ile toplanmıştır., öğrenci Kişisel bilgi fişinde, öğrencilerin özlük nitelikleri, kendi öğrenim yaşantıları ve öğretmenlik mesleğini algılamaları, ailelerinin sosyo^-ekonomik ve kültürel nitelikleri ile ilgili değişkenler hakkında bilgi toplamaya yönelik 19 soru yer almak tadır.! Araştırmada bağımsız değişkenlerin alt grupları için öğrencile rin benlik kavramları ile mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşım Kappa Katsayısı formülü ile hesaplanmıştır. Daha sonra Kappa katsayıları arasındaki farkın önemli olup olmadığı * 05 düzeyinde test edilmiştir.- özlük nitelikleri bakımından, ciasiyet faktörüne göre, öğrenci lerin benlik kavramları ile mesleki benlik kavramları arasındaki bağ daşım düzeylerinde erkeklerin lehine önemli bir fark bulunmuştur.' Yine, üniversite giriş sınavlarında aldıkları puanları ortancanın üzerinde olanların lehine önemli bir fark vardır.! Kendi öğrenim yaşantılarını ve öğretmenlik mesleğini algılama ları bakımından, öğrencilerin benlik kavramları ile mesleki benlik - II -kavramları arasındaki bağdaşım dûıe/lainde, öğrenim gördükleri bölümle ri kendi kararları ile tercih edenlerin lehine önemli bir fark elde edilmiştir.! öğrenim gördükleri bölümleri kendi ilgi ve yeteneklerine uygun olarak algılayanların lehine önemli bir fark bulunmuştun Öğ retim elemanları ile ilişkilerini olumlu olarak algılayanların lehine önemli bir fark elde edilmiştir.' Kendilerini öğrenim gördükleri kurum la özdeşleşmiş olarak algılayanların lehine önemli bir fark ortaya çıkmıştır.; öğretmenlik mesleğinin geleceğini iyimser olarak algılayan ların lehine önemli bir fark bulunmuştur., öğretmenlik mesleğinin sta tüsünü yüksek olarak algılayanların lehine de önemli bir fark elde edilmiştir.' Ailelerinin sosyo- ekonomik ve kültürel nitelikleri bakımından öğrencilerin benlik kavramları ile mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşım düzeylerinde,. ana-babasının veya bunlardan birinin beklen ti ve umu düzeylerinin öğrenim gördükleri branşla uzlaşanların lehine önemli bir fark bulunmuştur.! Bu bulgular ışığında öğrencilerin benlik kavramları ile mes leki benlik kavramlarının bağdaşım düzeylerinde özlük niteliklerinin, kendi öğrenim yaşantıları ve öğretmenlik mesleğini algılamalarının, sosyo- ekonomik ve kültürel niteliklerine göre daha önemli olduğu var gısına varılmış ve bu vargıya dayalı olarak eğitim ortamlarında alı nabilecek çeşitli önlemler önerilmiştir.! - III
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to investigate some factors af fecting the agreement level between self-concept and vocational self- concept of teacher training students.! The sample was 400 4 year col- log e students attending the Faculties of Education, Science and Let ters at Uludağ University, during the academic year 1986-1987.' The dependent variable was the agreement between s elf -concept and vocational s elf -concepts in order to test the dependent variable two research tests were used The first one was“Identifying Oneself with Adjectives Check Lists”.! The second research test was“ Identif ying vocation with Adjectives”.! Both research tests were developed by the researcher for this study in 1987.1 There were 19 independent variables which were about the personal characteristics, educational and family background, socio-economic and cultural characteristics of the students.! Information about Independent variables were gathe red by a questionnaire In this study, the agreement between self-concept and vocatio nal self-concept was tested by using the Kappa Coefficient formula.* The differences between Kappa Coefficients were tested at.!..05 level of sig nificant.1 From the personal characteristics, point of view the level of agreement between self-concept and vocational self-concept was found to be significant in favor of male student.! There was a significant difference between those who received points above and those who rece ived below the median in the University Entrance Examination.' In the case of their educational experiences and their per- - IV -ception of the teaching profession the level of agreement between self-concept and vocational self-concept a significant difference was found in favor of those who chose their departments by themsel ves compared with those who did not.- There was a significant diffe rence in favor of those whose interests and capacities were in accor- dence with the profession of teaching compared with those who did notu There was a significant difference in favor of those who perceived relations with their teachers as positive There. was a significant difference in favor of those who identified themselves with their educational institutionsj There was a significant difference in fa vor of those who were optimistic about the teaching profession.) There was a significant difference in favor of those who p ere eivetf-the-- sta tus of the teaching profession as important,! As to of the socio-economic and cultural characteristics, there was a significant difference between s elf -concept and vocatio nal s elf -concept when the expectations and hopes of their parents or one of them and the branch of education students chose were in harmony In the light of these findings, th e. fes each er has come to the conslusion that the agreement of s elf -concept and vocational self- concept of students is moo5rete*e their personal characteristics, and their level of educational experiences, perception of the teac hing prof ess ion, ihari socio-economic and cultural characteristics.) Based on these conclusions, various educational measures that could be used have been suggested^ V -