Differences in ERP between heavy and light social drinkers in a word generation task
Bir kelime oluşturma görevinde sosyal içicilerin ağır ve hafif olması arasındaki ERP farklılıkları
  1. Tez No: 765343
  2. Yazar: MARİA GERALDİNE VELDHUİZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.N. VERBATEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universiteit Utrecht
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Alkolik deneklerde, olayla ilgili potansiyeller (ERP'ler) değiştirilir. N1, N3 ve P3 amplitüdleri azalır ve latansları uzar (Porjesz ve Begleiter, 1996). Bu değişikliklerin ön loblardaki hasarı yansıttığı düşünülmektedir. Ağır ve hafif (alkolsüz) sosyal içiciler arasındaki farklar şimdiye kadar esas olarak nöropsikolojik test gruplarıyla çalışılmıştı. ERP analizi bu farklılıkları tespit etmede daha hassas olabilir. 13 hafif sosyal içicinin ERP'leri, anlamsal üretim süreçlerini izole eden bir kelime oluşturma görevinde 13 ağır sosyal içicinin ERP'leri ile karşılaştırıldı. Ağır sosyal içiciler, F7, F6 ve AF7 ön uçlarında hafif sosyal içicilere kıyasla daha büyük amplitüdler ve uzun gecikmeler gösterdi. Bu sonuçlar, ağır içicilerin ön loblarında hasar olduğunu gösterebilir.
Özet (Çeviri)
In alcoholic subjects, event related potentials (ERPs) are altered. N1, N3 and P3 amplitudes are reduced and their latencies prolonged (Porjesz and Begleiter, 1996). These alterations are thought to reflect damage to the frontal lobes. Differences between heavy and light (non-alcoholic) social drinkers were until now mainly studied with neuropsychological test batteries. ERP analysis might be more sensitive in detecting these differences. ERPs of 13 light social drinkers were compared to ERPs of 13 heavy social drinkers on a word generation task, which isolates processes of semantic generation. Heavy social drinkers showed greater amplitudes and prolonged latencies compared to light social drinkers at the frontal leads F7, F6 and AF7. These results could indicate that heavy drinkers suffer from damage to the frontal lobes.