Akademisyenlerin infertiliteye ilişkin bilgi düzeyleri, tutumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of academicians knowledge levels, attitudes and affecting factors regarding infertility
  1. Tez No: 765342
  2. Yazar: HATİCE ELÇİN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, akademisyenlerin infertiliteye ilişkin bilgi düzeyleri, tutumları ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırma tanımlayıcı tipte olup, araştırmanın evrenini Batı Karadeniz bölgesinde bulunan devlet üniversitelerinde görev yapan akademisyenler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 561 akademisyen oluşturmuştur. Çalışma Haziran 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Verilerin elde edilmesinde demografik özelliklere ait anket formu, akademisyenlerin infertiliteye ilişkin bilgilerini ölçmek için İnfertilite Bilgi Testi (İBT), infertiliteye ilişkin tutumları ölçmek için ise İnfertiliteye Yönelik Tutum Ölçeği (İYTÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans analizi (sayı, yüzde, ortalama), bağımsız gruplar t-testi, ANOVA testi, Kruskal Wallis analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada kullanılacak anket ve ölçeklerin anlaşılabilir ve uygulanabilir olduğunu test etmek amacıyla 41 akademisyen ile ön uygulama yapılmıştır. Ön uygulama sonucunda yeterli koşulların sağlandığı tespit edilmiştir. 561 akademisyen ile yapılan çalışmada İnfertilite Bilgi Testi'nin güvenirlik katsayısı Kuder-Richardson 20 (KR-20) 0,80, İnfertiliteye Yönelik Tutum Ölçeği'ne ait güvenirlik katsayısı Cronbach Alpha değeri (α) 0,825 bulunmuştur. Akademisyenlerin İBT'den aldıkları ortalama puan 23,63±3,697, akademisyenlerin İnfertiliteye Yönelik Tutum Ölçeğinden (İYTÖ) aldıkları ortalama puan ise 50,86±6,16'dır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the knowledge levels, attitudes and influencing factors of academicians about infertility. The research is of descriptive type and the universe of the research consists of academicians working at state universities in the Western Black Sea region. The sample of the study consisted of 561 academicians. The study was carried out between June 2021 and December 2021. In order to obtain the data, a questionnaire about demographic characteristics was used, the Infertility Knowledge Test (IBT) was used to measure the knowledge of academicians about infertility, and the Attitudes Towards Infertility Scale (IITS) was used to measure attitudes towards infertility. Frequency analysis (number, percentage, mean), independent groups t-test, ANOVA test, Kruskal Wallis analysis and correlation analysis were used in the analysis of the data. In order to test that the questionnaires and scales to be used in the study are understandable and applicable, a preliminary application was made with 41 academicians. As a result of the pre-application, it was determined that sufficient conditions were met. In a study conducted with 561 academicians, the reliability coefficient Kuder-Richardson 20 (KR-20) of the Infertility Knowledge Test was found to be 0.80, and the Cronbach Alpha value of the Attitudes towards Infertility Scale (α) was 0.825. The average score of the academicians on the IBT is 23.63±3.697, and the average score of the academicians on the Attitudes towards Infertility Scale (IYTS) is 50.86±6.16.