Periferik intravenöz kateter uygulaması sırasında yapılan nefes egzersizinin ağrı, anksiyete ve hasta memnuniyeti üzerine etkisi
Effect of breathing exercise during peripheral intravenous catheter implementation on pain, anxiety and patient satisfaction
- Tez No: 765357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma periferik intravenöz kateter (PİVK) uygulaması sırasında yapılan nefes egzersizinin ağrı, anksiyete ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak, araştırmaya dahil edilme ölçütlerine uyan 65 müdahale ve 65 kontrol grubu olmak üzere toplam 130 birey ile tamamlanmıştır. Çalışmada etik kurul onayı, kurum izni ve bireylerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında Tanıtıcı Özellikler Anket Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Sayısal Değerlendirme Skalası kullanılmıştır. Ayrıca araştırma örneklemine dahil edilecek bireylerin belirlenmesinde ağrı basınç eşiğini değerlendirmek amacıyla Algometre (66 Lb/30 Kg) cihazı kullanılmıştır. Müdahale grubunda yer alan bireylere kateter uygulanırken diyafragmatik nefes egzersizi yaptırılmış, kontrol grubundaki bireylere herhangi bir uygulama yaptırılmadan kateter yerleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 23 programında değerlendirilmiştir. Kategorik değişkenler ki-kare testinin exact yöntemi ile karşılaştırılmış, verilerin normal dağılımı histogram ve Q-Q grafikleri ile değerlendirilmiştir. Grup içi tekrarlı ölçümlerde Bağımlı Örneklem T Testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise Bağımsız Örneklem T Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of breathing exercise performed during peripheral intravenous catheter (PIVC) application on pain, anxiety and patient satisfaction. The study was completed as a randomized controlled experimental study with a total of 130 individuals who met the inclusion criteria, 65 of whom were in the intervention group and 65 in the control group. Ethics committee approval, institutional permission, and written informed consent from individuals were obtained in the study. The Descriptive Characteristics Questionnaire, the State-Trait Anxiety Inventory, and the Numerical Rating Scale were used to collect the data of the study. In addition, Algometer (66 Lb/30 Kg) device was used to evaluate the pain pressure threshold in determining the individuals to be included in the research sample. The individuals in the intervention group were given diaphragmatic breathing exercise while applying the catheter, and the individuals in the control group were inserted without any application. The data obtained from the research were evaluated in IBM SPSS Statistics 23 program. Categorical variables were compared with the exact method of the chi-square test, the normal distribution of the data was evaluated with histogram and Q-Q graphs. Dependent Sample T Test was used for repeated measurements within groups, and Independent Sample T Test was used for comparisons between groups.