Nonlinear vibration of rotor-bearing system with squeeze film damping
Sıkışan film sönümü barındıran rotor-rulman sistemlerin doğrusal olmayan titreşimi
- Tez No: 765356
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR UĞRAŞ BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sıkışan film sönümü , rotor-yatak sistemlerinde yaygın olarak kullanılan doğrusal olmayan bir elemandır ve sıkışan film sönümü barındıran rotor-yatak sistemlerinin dinamik davranışı uygun tasarım ve analizler için dikkatlice incelenmelidir. Sıkışan film sönümü ile desteklenen dönen sistemlerinin balanssızlıktan kaynaklanan doğrusal olmayan titreşim tepkisi incelenmiştir. Sistemin rotor dinamik modeli, 1 boyutlu Timoshenko kiriş elemanları kullanılarak geliştirilmiştir. SFD için üç tip modelleme yapılır. Doğrusal olmayan SFD modelleri, sızdırmazlık elemanı barındırmayan kısa uzunluklu SFD için Reynolds denkleminin analitik çözümüyle ve sızdırmazlık elemanı barındırmayan SFD için yağın kütle etkisi de dahil edilerek Sonlu Fark Metodu (FDM) kullanılarak 3 boyutlu Reynolds akış denkleminin sayısal çözümüyle elde edilmiştir. FDM kullanılan çözüm yavaş olduğu için SFD ile ilgili çeşitli parametreler için bir sinir ağı çalışması yapılmıştır. Son olarak, açık uçlu SFD için Sonlu Fark Metodu (FDM) kullanılarak akış modelinin 3B Reynolds denkleminden elde edilen veri seti kullanılarak Sinir Ağı simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Rotor-yatak sistemi modeli ve SFD modeli bir araya getirilerek doğrusal olmayan hareket denklemi elde edilmiştir. Harmonik Denge Yöntemi (HBM), elde edilen doğrusal olmayan diferansiyel hareket denklemlerini bir dizi doğrusal olmayan cebirsel denklem olarak temsil etmek için kullanılmıştır. Elde edilen doğrusal olmayan denklemler için çözüm yöntemi olarak yay uzunluğu sürdürme yöntemi ile Newton Metodu kullanılmıştır. SFD parametrelerinin etkilerini araştırmak ve SFD modelleme yaklaşımlarını doğruluk ve hesaplama süresi açısından karşılaştırmak için çeşitli analiz çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Squeeze film damper is a widely used nonlinear element in rotor-bearing systems. The dynamic behavior of the rotor-bearing system supported by the squeeze film damper must be investigated for proper design and analysis. Nonlinear vibration response of rotor systems supported by squeeze film damper due to unbalance is investigated. The system rotordynamic model is developed using 1D Timoshenko beam elements. Three types of modeling are performed for SFD. The nonlinear SFD models are based on the analytical solution of the Reynolds equation for open ends short length SFDs and the numerical solution of the 3D Reynolds equation of flow model by using the Finite Difference Method (FDM) for open ends SFDs by considering oil inertia effects. As FDM is computationally cost, a neural network study is performed for various parameters related to SFD. Finally, Neural Network simulation is performed using data set obtained from the 3D Reynolds equation of flow model using the Finite Difference Method (FDM) for open ends SFDs. Rotor-bearing system and SFD are incorporated, and a nonlinear equation of motion is obtained. Harmonic Balance Method (HBM) takes place to represent the resulting nonlinear differential equations of motion as a set of nonlinear algebraic equations. Newton Method with arc-length continuation is utilized as the solution method for the set of nonlinear algebraic equations obtained. Case studies are performed to investigate the effects of SFD parameters and compare SFD modeling approaches in accuracy and computational time.