On the use of fuzzy relational models for model predictive control
Model öngörmeli denetim için bulanık ilişki modellerinin kullanılması
- Tez No: 76537
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAN ÇAMURDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Açık çevrim kararsız bir prosesi dinamik matris kontrol (DMK) algoritması kullanarak denetim edebilme imkanı, iç stabilite olmadığı için, yoktur. Daha önceki bir çalışmada bir tanesi kararsız olmak üzere üç adet denge noktası olan bir doğrusal olmayan karıştırmalı tank kimyasal reaktör kararsız nokta etrafında önce iç çevrimde lokal olarak bir analog oransal denetimciyle stabilize edilmiş sonra da stabilize olmuş proses dış çevrimde bir DMK ile yani kaskad düzeninde denetlenmiştir, Özkan (1997). Böylece servo ve düzenleyici denetim başarıyla sağlanmıştır. Doğrusal olmayan proses için doğrusal bir model kullanılmış ve proses / model uyumsuzluğu özyinelemeli enküçük kareler, ÖEK (Recursive Least Squares) kullanılarak asimptotik olarak ortadan kaldırılmıştır. Kullanılan model doğrusal olup lokal doğrusallaştırma ile elde edilmiştir. Bu çalışma ise Özkan (1997) tarafından kullanılan transfer fonksiyonu modeli yerine bulanık ilişki modeli, BİM ( Fuzzy Relational Model) kullanılarak yapılmıştır. BİM (Postlethwaite, 1994) son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanmış doğrusal olmayan niceliksel bir modeldir. Çalışmada hem sabit bir BİM hem de ÖEK ile dizi elemanları güncelleştirilen bir BİM kullanılmış ve niteliksel olarak toplam hata kareleri ile ifade edilen başarım indeksi ile kendi içersinde daha sonra da Özkan'ın (1997) sonuçlan ile karşılaştırılmış ve denetimci parametrelerine göre değişik sonuçlar alınmıştır. Bu çalışmada ayrıca proseste meydana gelen ölü zaman değişimlerini takip edip DMK içinde kullanılan BİM' i gerekirse değiştiren“değişken ölü zaman gözlemcisi”(DÖG) önerilmiştir. DÖG, proses ölü zamanındaki ani değişimleri ve yavaşça oluşan ölü zaman kaymalarım hemen farkedip, yeni ölü zamana göre tanıması yapılmış bir BİM'i sistemi denetleyen aktif denetimciye göndermektedir. DÖG bulunduğu sistemlerde bir gözlemci olarak çok başardı olmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The content of this thesis is composed of three parts. In the first part it is shown that very simple first order Fuzzy Relational Models (FRMs) can represent transfer functions of varying complexity very well. In the second part FRMs are used to implement dynamic matrix control (DMC) algorithm on a nonlinear process which exhibits multiplicity of steady state solutions. The openloop unstable equilibrium point of the process is first stabilized by an analog proportional only controller. DMC is then used to control this stabilized system. Both servo and regulatory control are carried out. Fixed and variable FRMs are used for prediction. In some runs the recursive least squares (RLS) algorithm is also used to update the relational array so as to provide on-line learning. It is shown by simulations that FRMs that are identified in a local region performed as well as those that are identified in the whole operating region. On the other hand the performance of the system was found to be poor if a variable model is used. In the final part a FRM based variable deadtime model supervisor (VDMS) is developed to keep track of abrupt or gradual deadtime changes to alter the active model deadtime used in a DMC. It is shown that this scheme significantly improves the system performance.