The Performance evaluation of low level algorithms for document processing
Belge işleme alt düzey algoritmalarının başarım değerlendirmesi
- Tez No: 76538
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Günümüzde belge imgesi çözümleme ve tanıma (BÇT) sistemleri ticari iş yerlerinde, kütüphanelerde, hastanelerde, medya kuruluşlarında, posta ofislerinde, evlerde ve herhangi çeşit belgeyi kullanan bir çok yerde kullanılmaktadır. Faks çıktıları, banka çekleri, mektup zarflan, haritalar ve internet ağ sayfaları gibi belgeleri arşivleyen, tarayan ve tanıyan bilgisayar programlan BÇT sistemlerini kullanmaktadır. Bir BÇT sisteminin amacı belge imgesini çözümlemek, imgenin bütün bileşenlerini (yaza, grafik, resim gibi) etiketlemek ve yazı bölümlerini bilgisayarın okuyabileceği bir forma dönüştürmektir. Sistemin tanıma kısmı optik damga tanıma (ODT) olarak adlandırılır. Bu tez halen TÜBÎTAK-MAM'da GARİLDÎ (Gazete Arşivi ve İletişimi Dizgesi) adıyla devam eden ve Türkçe gazeteler için yapılan bir projeyle ilgilidir. Projenin iki ana kışımı vardır: Birincisi tarayıcıdan geçirilmiş gazete sayfalarından ascii kodlu yazının elde edilmesi (bir BÇT sistemi), ikincisi istedildiğinde kolay erişilebilecek şekilde bu yazıların arşivlenmesidir (bir belge iletişimi sistemi). Tez, optik damga tanıma basanım bağlanımda eşiklendirme algoritmalarının başarım değerlendirmelerini ve karşılaştırılmalı yorumlamalarını içermektedir. Ayrıca bir damga tanıma yöntemi olan şablon eşlemenin başarımını artırmak için çeşitli işlemlerin geliştirilmesini de içermektedir. Bu amaçla çeşitli alt düzey algoritmalar hem karşılaştırmalı değerlendirilir hem de başaranlarını artırmak ve daha gürbüz yapmak için bir takım yenilikler getirilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Today document image analysis and recognition (DAR) systems are used in commercial offices, libraries, hospitals, media departments, post offices, houses, and many more places having any little relation with any kind of document. Computer programs that are archiving, searching and recognizing documents such as fax outputs, bank checks, mail envelops, maps, and internet web pages use DAR systems. The objective of a DAR system is to analyze document image, label all the components of image (e.g., text, graphic, image) and convert text parts into a computer readable form. The recognition part of the system is called optical character recognition (OCR). This thesis is related to an ongoing project in TÜBİTAK-MAM called GARILDİ (Gazete Arşivi ve İletişimi Dizgesi) for Turkish newspapers. The project has two main parts: first is obtaining ascii texts from scanned newspapers ( a DAR system), and second is archiving these texts to be easily reached when requested (a document communication system). The thesis is concerned with performance evaluation and comparative assessment of several thresholding techniques in the context of optical character recognition performance. It is also concerned with the development of various heuristics to improve the template matching method as a character recognition performance. In this effort various algorithms are both comparatively evaluated and a number of variations and heuristics are brought to improve their performance and to render them more robust.