Audit design: A semi-automated method to scrutinize community involvement in heritage management plans
Denetim tasarımı: Miras yönetim planlarında halkın katılımını incelemek için yarı otomatik bir yöntem önerisi
  1. Tez No: 765373
  2. Yazar: GİZEM PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CLARICE BLEIL DE SOUZA, DOÇ. DR. FEDERICO CERUTTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cardiff University-Cardiff Law School
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Komitesi kültürel dünya mirasını yönetmek üzerine halkın katımının gerekli bir parçası olduğu belli başlı ilkeler belirlemiştir. Dünya miras alanlarında yaşayan halklarla etkileşim bu alanların yönetim süreçlerinde bilgi alışverişi ile sonuçlanır. Geleneksel (yukarıdan aşağıya) karar alma süreçlerinde, bilgi aktarımının yönü normalde uzmanlardan halka doğrudur ve bilgilendirici olarak tanımlanır. Çağdaş katılımcı karar alma süreçlerinde ise bilgi aktarımı çok yönlü ve karşılıklıdır. Kentsel katılım, halk ve uzmanlar ya da yetkililer arasındaki etkileşimlere odaklanarak ve bu etkileşimlerin içerikleri ve miktarları için ölçekler kullanarak araçları ve dereceleri açısından akademik yazında geniş bir biçimde ele alınmıştır. Ancak, karar alma süreçlerine bu etkileşimlerden doğan bilgi aktarımı üzerine tartışmalar açısından akademik yazın yoksun kalmıştır. Kentsel katılım yöntemlerini ya da katılımın derecelerini incelemek yerine, bu çalışma kültürel miras yönetimine alışılmadık bir şekilde yaklaşarak, Dünya Miras Alanları yönetim planları kapsamında alan yönetimi eylemlerine yerel bilgi aktarımının derecelerini sorgulamaktadır. Bu nedenle, çalışmanın amacı Dünya Miras Alanları katılımcı yönetim süreçlerinde yerel halktan alan yönetim planlarına bilgi aktarımını ölçmek için aktarılabilir bir yöntem önermektir. Bunun için, iki tür veri çözümlenmiştir: (i) halkla yapılan katılım toplantı raporları ve (ii) alan yönetim planları. İlk verinin ikinciyi ne kadar bilgilendirdiği, nitel çözümleme ile başlayan ve 'Denetim Tasarımı' adlı yarı otomatik yöntemle sonuçlanan karma yöntem yaklaşımıyla incelenmiştir. Yöntem, 2005 yılında dünya miras alanları yönetiminde katılımcı yaklaşımı getiren yasal değişikliklerin yürürlüğe girdiği Türkiye'de bulunan iki alana uygulanarak geliştirilmiştir. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Dünya Miras Alanı ilk alan çalışması olarak yöntemin geliştirilmesinde ve yarı otomatik yöntemin doğrulanmasında kullanılmıştır. Bu yarı otomatik yöntem daha sonra farklı bağlamlara aktarılabilirliğinin ve potansiyelinin değerlendirilmesi için ikinci alan çalışması olan Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu Dünya Miras Alanına uygulanarak test edilmiştir. Bu yarı otomatik yöntem nitel sosyal araştırma, Doğal Dil İşleme ve bilgi temsili yöntemlerini içeren çeşitli tekniklerin kullanılmasıyla ortaya çıkmıştır. Framework yöntemi veriyi tematik matrislerde özetlemek ve görüntülemek için kullanılmıştır, böylece bir analitik çerçeve geliştirilmiştir. Bu matrisler Doğal Dil İşlemenin bilgi çıkarım tekniklerini kullanarak otomatik olarak üretilmişlerdir. Son olarak, halk toplantılarından alan yönetim planlarına ne derecede bilgi aktarımı olduğuna ilişkin çıkarımlar yapmak için, bilgi temsilinin bir dalı olan“ise-o halde”kurallarıyla çalışan kural tabanlı yöntem, halkla yapılan odak toplantılarından alan yönetim planlarına aktarılan bilgiyi ortaya çıkarmak ve ölçmek için kullanılmıştır. Her iki alan çalışmasının sonuçları“Denetim Tasarımı”yönteminin Dünya Miras Alanları için yönetim planlarının hazırlanması sürecinde halkın katılımını mercek altına almada büyük potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur, çünkü yöntem bilgi aktarımını hızlıca değerlendirip aktarılabilirlik yüzdeleri açısından belli nüanslarla derecelendirmiştir. Dünya miras alanlarının yönetiminde ve miras değerlerinin oluşumunda halkların katılımını sağlamak için, bu nüanslar, Türkiye'de ya da UNESCO tarafından karşılaştırma ya da kabul etme ölçütleri oluşturmak için nirengi noktaları olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization (UNESCO) World Heritage Committee provides a specific set of guidelines for managing cultural world heritage (UNESCO 2013a) in which community involvement is considered as an essential part of it. Interaction with local communities inhabiting in the World Heritage Sites results in knowledge exchange in their management processes. In traditional (top-down) decision making processes, the direction of knowledge transfer is normally from professionals to lay people and defined as informative. In contemporary participatory decision-making processes, knowledge transfer is multi-directional and reciprocal. Public participation is discussed widely in the literature in terms of its means and degrees focusing on the interactions between the public and the professionals or authorities using scales for the quantity and the content of these interactions. However, the literature is deprived of discussions on the information transfer from these interactions to the decision-making processes. Rather than examining methods for community participation or discussing degrees of participation, this research approaches cultural heritage management from a rather unconventional way, questioning the levels of local knowledge transfer into actions and interventions in the context of World Heritage Sites management plans. Therefore, its aim is to propose a transferable method for gauging knowledge transfer from communities to site management plans in participatory heritage management processes of WHS. To do so, it analyses two types of data: (i) community meeting reports, and (ii) site management plans; and examines how much the former informs the latter through a mixed methods approach, starting with a full qualitative analysis and finishing with a semi-automated method called 'Audit Design'. The method is developed and deployed to two case studies in Turkey, which had changes in its legislative approach to community participation in world heritage management from 2005. The Diyarbakir Fortress and Hevsel Gardens Cultural Landscape WHS (case study 1) is used to develop and validate a semi-automated method which is subsequently deployed and tested in Bursa and Cumalıkızık: The Birth of the Ottoman Empire WHS (case study 2) to assess its potential and transferability to different contexts. This semi-automated method is born out of a variety of techniques including qualitative social research, Natural Language Processing (NLP) and knowledge representation methods. The Framework Method is used to summarise and display the data in thematic matrices so an analytic framework can be developed. These matrices are created automatically using information extraction techniques from NLP. Finally, to make inferences about the levels of knowledge transfer from community meetings to the site management plan, a rule-based method from the knowledge representation domain, comprising an inference mechanism with if-then rules is employed to extract and gauge knowledge transfer from community focus group meetings into site management plan actions. Results from both case studies showed that Audit Design has great potential to scrutinise community involvement in the development of management plans for World Heritage Sites as it can quickly assess and gauge knowledge transfer with some nuances expressed in terms of percentages of transferability. These nuances can be used to establish benchmarks for comparisons as well as benchmarks of acceptance either in Turkey and/or UNESCO to better ensure the involvement of communities in the development of values and the management of WHS.