Halk eğitimi merkezlerindeki eğitimlerin kursiyer görüşlerine göre incelenmesi
Evaluation of the trainings in the public education centers according to the perspective of trainees
  1. Tez No: 765374
  2. Yazar: ZEYNEP MERİÇ ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmanın amacını halk eğitim merkezlerinde eğitim alan kursiyerlerin halk eğitim merkezlerinde verilen eğitimler konusundaki görüşlerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi oluşturmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın problem durumunu halk eğitimi merkezlerindeki eğitimlerin kursiyer bakış açısıyla değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Halk eğitimi merkezlerinde verilen eğitimlerle ilgili kursiyerler görüşlerini ortaya koymak ve halk eğitimi merkezlerinde verilen eğitimlerin daha nitelikli hale dönüştürülebilmesi için öneriler sunmak amaçlanmıştır. Araştırma amaçsal örnekleme göre belirlenmiş Çankaya Halk Eğitimi Merkezi'ndeki kurslarda eğitim alan kursiyerlerin görüşleri özelinde derinlemesine bir nitel analiz yaklaşımıyla kurgulanmıştır. Araştırmada; nitel yöntem desenlerinden“nitel durum çalışması”deseni kullanılmıştır. Nitel durum çalışmasıyla yapılandırılan araştırma da verilerin toplanması sürecinde görüşme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu amaçlı örneklemenin bir türü olan maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılarak oluşturulmuştur. Bu kapsamda araştırmacının bulunduğu il olan Ankara'da en çok kurs açılan halk eğitimi merkezlerinden biri olan Çankaya Halk Eğitimi Merkezi'nde açılan eğitim alan toplam 32 kursiyerle görüşme (mülakat) yapılmıştır. Veriler uzman görüşleri doğrultusunda araştırmanın amacına uygun hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmıştır. Çalışma grubu ile yüz yüze yapılan görüşmeler sesli olarak kayıt altına alınmış ve araştırma kapsamında herhangi bir kimlik bilgisi paylaşılmamıştır. Ses kayıt aracıyla kaydedilen görüşmeler araştırmacı tarafından Microsoft Office Word programı ile yazıya aktarılmıştır. Böylece görüşmelere ilişkin hem ses kayıt dosyası, hem de bunların deşifresi olan elektronik ortam (Word belgesi) metin dosyası oluşturulmuştur. Elde edilen verilerle derinlemesine nitel analiz yapılmıştır. Verileri analiz ederken nitel veri analizi yöntemlerinden içerik analizi kullanılmıştır. Bilgisayar ortamında yazıya aktarılan veriler açık kodlama tekniği ve içerik (satır-satır) analizi ile sürekli karşılaştırmalı veri analizine tabi tutularak kodlanmış ve her bir kod için sıklık değerleri hesaplanmıştır. Kod, kategori ve temalardan anlam bütünlüğü sağlanarak yorumlama yoluna gidilmiştir. Araştırmada bulgulara göre; halk eğitimi merkezlerinde kurs çeşitliliğinin yeterli olduğu ancak bu hususta kursiyerlerin bilgilendirilmeye ihtiyacı olduğu; halk eğitimi merkezlerinde açılan kursları yürüten öğreticilerin andragoji bilgisi noktasında birtakım eksiklikleri bulunduğu; halk eğitimi merkezlerindeki eğitimlerin gerçekleştirilmesinde fiziksel kapasite problemi olduğu, sosyal nedenlerle kursları tercih eden bireylerin halk eğitimi merkezlerindeki eğitimlerden oldukça memnun oldukları, ekonomik nedenlerle kursları tercih eden bireylerin istihdama katılma noktasında aldıkları belgelerin ihtiyacı karşılama durumunun yeterli olmadığı ancak genel olarak tüm yönleriyle değerlendirildiğinde halk eğitimi merkezlerinde verilen kursların kursiyerler tarafından tercih edildikleri ve memnun kaldıkları; kursiyerlerin kurs öncesi ve sonrasında kendilerini değerlendirdiklerinde olumlu yönde oldukça anlamlı farklar gördükleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the opinions of the trainees who get training in public education centers about the training provided in public education centers in terms of some variables. Within this frame, the problem of the research is comprised of evaluating the trainings in the public education centers from the perspective of trainees. It is also aimed to put forward the opinions of the trainees about the trainings provided in the public education centers and propose recommendations to enhance the quality of the trainings provided in public education centers. The research was designed with an in-depth qualitative analysis approach, specific to the opinions of the trainees who get training in the courses at Çankaya Public Education Center, which were determined according to the purposeful sampling. In the research,“qualitative case study”pattern, one of the qualitative methods has been used. In the research, which was structured with the qualitative case study pattern, interview method was used while collecting the data. The study group was created using the maximum variation sampling, one type of the purposive sampling. Within this frame, interviews were carried out with total 32 trainees getting training in Çankaya Public Education Center, one of the public education centers which has the highest number of courses in Ankara, the city where the researchers is located. The data were collected with the semi-structured interview forms prepared complying with the purpose of the research in accordance with the opinions of the experts. Face-to-face interviews which were conducted with the study group were audially recorded and no identity information was shared within the frame of the research. The interviews recorded with the audio recording tool were transcribed by the researcher with the Microsoft Office Word program. Thus, both the audio recording file of the interviews and the text file of the electronic media (Word document) which dechiphers them were created. With the collected data, in-depth qualitative analysis was made. While analyzing the data, content analysis, one of the qualitative data analysis methods, was used. The data transcribed in the computer environment were coded subjecting to the continuous comparative data analysis with technique of open coding and frequency values were calculated for each code. Integrity of meaning for the code, category and themes were ensured and interpretations were made. According to the research findings, it has been found out that variety of courses in public education centers are sufficient however trainees need to be informed about this issue; the instructors conducting the courses in public education centers have some knowledge deficiencies related to andragogy; there is a physical capacity problem in the implementation of the trainings in the public education centers; the individuals who prefer the courses for social reasons are satisfied with the trainings given in the public education centers; the documents received by the individuals choosing the courses for economic reasons have not been sufficient in fulfilling the needs in terms of labour force participation; however, when evaluated generally in terms of all aspects trainings given in public education centers are preferred by the trainees and they are satisfied with these and also the trainees recognized quite positive differences whey they evaluated themselves before and after the courses.