Mardin/Elbeğendi Köyünün (Kafro Köyü) kültürel miras turizmi kapsamında ele alınması ve turist davranışının incelenmesi
Evaluation of Mardin/Elbegendi Village (Kafro Village) within the scope of cultural heritage tourism and investigation of tourist behavior
- Tez No: 765394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ŞEKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Turizmde çeşitlilik, destinasyon çekicilikleri ve turistlerin turizm ürün ve hizmetlerinden beklentileri, istek ve tercihleri her gün değişebilmektedir. Deniz, güneş, kum turizminin dışında kültürel miras turizmi açısından son derece büyük bir zenginliğe sahip olan ülkemizde bu potansiyelin keşfedilmesi, değerlendirilmesi ve turizme kazandırılması büyük önem taşımaktadır. Dini, etnik ve kültürel çeşitliliğe sahip ülkemizin güneydoğusunda Mardin Midyat İlçesi sınırlarında yer alan Elbeğendi (Kafro) Köyü, Tur Abdin bölgesi içerisindeki Süryani köylerinden biridir. Son dönemlerde günübirlik turistik ziyaretlere konu olmaya başlayan bu köy, sahip olduğu tarihi doku, kültürel, mimari ve doğal güzelliklerin yanı sıra köyde hizmet veren bir pizza restoranına ev sahipliği yapmaktadır. Tez çalışmasında, Süryani kültürü, yörenin tarihsel dokusu ve köydeki pizza restoranında yemek deneyiminin turistlerin ilgisini çekme ve Kafro Köyünün bir ziyaret yeri haline gelmesindeki etkilerinin ve rolünün tespit edilmesini amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra turistlerin bu köye seyahatleriyle ilgili olarak köyün alt ve üst yapısı ile restoranın hizmetlerine ilişkin değerlendirilmeleri neticesinde köyün turistik anlamda sorun ve sıkıntıları ele alınmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, Kafro Köyünü en az bir kez ziyaret etmiş tursitlerden anket yoluyla elde edilen veriler, Frekans dağılımları ve Ki-Kare testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda Kafro Köyünü ziyaret eden katılımcıların kültür turistlerinin özelliklerini taşıdıkları, yani eğitim düzeyi yüksek, orta ve üst gelir düzeyine sahip ve çoğunluğu kamu çalışanı oldukları saptanmıştır. Katılımcıların köyü ilk kez ziyaret etmelerinde en önemli motivasyonun pizza deneyimi olmasına rağmen tekrar ziyaret etme niyetinde en önemli motivasyonun Süryani kültürü olduğu ortaya çıkmıştır. Köye ulaşım olanaklarının sınırlı olması, yolların kalitesinin düşük olması, yerel rehber ve turistik alışveriş olanaklarının olmayışı ile köyün bilinirliğinin yerel düzeyde olması ön plana çıkan sorunlar olmuştur. Köyde hizmet veren pizza restoranına ilişkin sunum, lezzet, çeşit ve fiyat gibi unsurlara ilişkin değerlendirmelerin ise genellikle olumlu olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The varioutiy of tuorism,the attractive side of destination and the preferences of tourists make essential that tourism is going to change day by day. Tourism doesn't mean only“Sea”and“Beach”. Today it contains cultural tourism. Turkey has got a lot of cultural facilities. One of them is the village of“KAFRO”which located the southeast of Mardin in Turkey. Kafro village is one of an Assyria village in the region of Tur Abidin. In recent times Kafro is visited by a lot of tourists for not only being a cultural heritage but also it has got a pizza restourant. In our studying we want to determined that the effect of Assyria culture, the texture of historical and the role of pizza house's effect on improving“Kafro Village”as a tourist region. Besides this we also discussed the problems which tourists encounter during their visiting. These problems accur because of the historical substructure of village and the transportation of village. In this direction we make a survey among tourists who have visited Kafro village once times before. We concluded that Kafro village is especially visited by who educated well and most of the visiters are public employee. We learned that the first reason of visiting Kafro village is pizza house but for second time of reason for visiting Kafro village is the Culture of Assyria. We also concluded that Kafro village is unwellknown because of transportation of village, the structure of road and the lack of various tourist attractions and destinations . Contrary this we determined that pizza house is pressured not only by its various tastes but also its price.