Yumurtacı tavuklarda çiya tohumunun performans ve yumurta kalitesine etkisi
The effects of chia seed on performance and EGG quality in layer hens
- Tez No: 765393
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BAYTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, yumurtacı tavuk rasyonlarına prebiyotik olarak farklı oranlarda çiya tohumu katılmasının yumurta verimi ve yumurtanın iç ve dış kalite özelliklerine etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 25 haftalık yaşta 96 adet yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Tavuklar her biri 6 alt gruptan oluşan 4 gruba ayrılmış ve her alt grupta 4 tavuk bulundurulmuştur. Çalışma 70 gün sürmüştür. Çalışma süresince kontrol grubuna katkısız yumurtacı tavuk yemi verilirken; diğer gruplara sırasıyla, %0.50 %0.75 ve %1.00 oranında çiya tohumu içeren yemler verilmiştir. Çalışmada yem tüketimleri, yemden yararlanma oranı, canlı ağırlık artışı, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yumurta özgül ağırlığı, yumurta kabuk kalınlığı, Haugh birimi ve ak yüksekliği parametreleri ölçülmüştür. Yem tüketimleri, yemden yararlanma oranı, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yumurta özgül ağırlığı, yumurta kabuk kalınlığı, Haugh birimi ve ak yüksekliği bakımından gruplar arasında fark görülmemiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of adding different amounts of chia seeds as prebiotics to layer hen rations on egg production and the internal and external quality characteristics of eggs. In the study, 96 layer hens at the age of 25 weeks were used. Layer hens were divided into 4 groups, each consisting of 6 subgroups, and 4 chickens were included in each subgroup. During the 70 days, the control group was given pure layer hen feed while other groups were given feeds containing 0.50 %, 0.75% and 1.00 % chia seeds, respectively. In the study, feed consumption, feed conversion ratio, live weight gain, egg production, egg weight, egg specific gravity, egg shell thickness, Haugh unit and white index parameters were measured. At the end of the study, there was no significant difference between the groups in terms of feed consumption, feed conversion ratio, egg production, egg weight, egg specific gravity, egg shell thickness, Haugh unit and white index (P>0.05).