Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 6 (intörn) öğrencilerinin COVID 19 salgınına ilişkin yaşadıkları zorluklar kaygı düzeyi, bilgi, inanç ve tutumlarının araştırılması
Evaluation of anxiety level, difficulties, knowledge, bliefs and attitudes associated with COVID19 of class 6 students(interns) in Mersin University Medical Faculty
  1. Tez No: 765462
  2. Yazar: ÇILGA ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Covid-19 salgını döneminde başta sağlık çalışanları olmak üzere toplumun tüm kesimleri büyük sıkıntılar ve zorluklar yaşamıştır. Yoğun işyükü, zorlu çalışma koşulları ve artan morbidite ve mortalite stresi tükenmişlik durumuna yol açmıştır. Tükenmişlik sendromunun sağlık çalışanları gibi yüz yüze iletişimin güçlü olduğu meslek gruplarında sık karşılaşılan bir durum olduğu bilinmektedir. Tükenmişlik sendromu sadece sağlık çalışanlarını değil hizmet talep edenleri de olumsuz etkileyen bir durumdur. Hem sağlık çalışanları hem de öğrenciler salgın döneminde pekçok olumsuzlukla karşılaşmışlardır. Çalışmamızda Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi altıncı sınıf öğrencilerinin salgına ilişkin yaşadıkları zorlukların, kaygı düzeylerinin, bilgi, inanç ve tutumlarının araştırılmıştır. Çalışmamızda uygulanan Maslach Tükenmişlik Ölçeği ile öncelikle katılımcıların Duygusal Tükenme(DT), Duyarsızlaşma(D), Kişisel başarı(KB) ortalama puanlarını değerlendirdik. Ortalama puana göre katılımcılar yüksek duygusal tükenmişlik, orta düzey duyarsızlaşma, kişisel başarıda yüksek tükenmişlik düzeyinde bulunmuştur. Duygusal tükenmişlik alt ölçeğinde katılımcıların %64,8'i yüksek düzey tükenmişlik, duyarsızlaşma alt ölçeğinde %65,5'i orta ve yüksek düzey tükenmişlik, kişisel başarı alt ölçeğinde %94,3'ü orta ve yüksek düzey tükenmişlik gruplarında yer almıştır. Öğrencilerde belirlenen bu yüksek tükenmişlik düzeylerinde salgının, olumsuz ekonomik koşulların ve olumsuz eğitim öğretim şartlarının katkılarını daha ayrıntılı ortaya koymak için daha fazla katılımcının yer aldığı kapsamlı ve karşılaştırmalı çalışmaların yapılması önerilmektedir. Bu alanda ne kadar çok veri toplanabilirse bir sonraki salgını o kadar hazırlıklı şekilde karşılamak mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
During Covid19 epidemic all segments of society had difficulties and hard days. Heavy workload, challenging working conditions and increased stress of morbidity and mortality led to burnout states. Burnout syndrome is common in healthcare workers as they frequently use face to face communication with patients. Burnout syndrome effect not only healthcare workers but people receiving health care as well. Both healthcare workers and students had experienced difficulties during pandemic. In this study difficulties, anxiety level, knowledge, bliefs and attitudes associated with pandemic of sixth class students of Mersin University Medical Faculty were evaluated. Using Maslach Burnout Scale participants' average points of Emotional Exhaustion, Depersonalization and Personal Success subscales were evaluated. According to average points it was found that participants were at high burnout level in Emotional Exhaustion subscale, medium burnout level in Depersonalization subscale, and high burnout level in Personal Success subscale. 64,8% of participants were at high burnout level in Emotional Exhaustion subscale, 65,5% were medium and high burnout level in Depersonalization subscale, and 94,3% were medium and high burnout level in Personal Success subscale. It was recommended that more comprehensive and comparative studies involving more participants should carried out to determine the contribution of these factors to high burnout levels; economic conditions, physical conditions of education and training, and epidemic. The more data could be collected the better community would be ready for challenging conditions at anticipated future epidemic.