Kalp yetersizliği ve sarkopeni arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between HEART failure and sarcopenia
  1. Tez No: 765461
  2. Yazar: ESRA DURMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı kalp yetersizliği (KY) tanısı olan hastalarda güncel yöntemler kullanılarak sarkopeni varlığının araştırılmasıdır. Gereç ve yöntemler: Çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara A. Y. Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İç Hastalıkları Kliniği ve poliklinikleri, Geriatri polikliniği ve Kardiyoloji polikliniklerine başvuran ≥45 yaş KY tanılı 134 gönüllü hasta ve KY olmayan 208 gönüllü hasta dahil edildi. Hastalara ayrıntılı bilgi verildi ve bilgilendirilmiş gönüllü olur formları alındı. Malignitesi olan, fiziksel kısıtlılığa sebep olacak düzeyde nörolojik veya kas iskelet sistemi hastalığı olan, son evre böbrek, karaciğer ve kalp hastalığı olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların demografik özellikleri ve antropometrik ölçümleri alındı. MMT, MNT, Frailite anketlerinde bulunan sorular yöneltildi. Hastaların fiziksel performanslarının değerlendirildiği yürüme testi, 5 tekrarlı otur-kalk testi (CST), el kavrama kuvveti ölçümleri yapıldı ve kas kütlesi ultrason kullanılarak ölçüldü. Testler ve ölçümler hastanın bizzat kendisine araştırmacı tarafından uygulandı. Bulgular: Çalışmaya katılan hasta ve kontrol grubunun yaş ortalamaları, cinsiyetleri, eğitim durumları benzer olarak saptandı (tüm p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to investigate the presence of sarcopenia using current methods in patients with heart failure (HF). Materials and methods: A total of 134 volunteer patients aged ≥45 years with a diagnosis of HF and 208 volunteers without HF who applied to Health Sciences University Ankara A. Y. Oncology Training and Research Hospital, Internal Diseases Clinic and polyclinics, Geriatrics polyclinics and Cardiology polyclinics were included in the study. Detailed information was given to the patients and informed consent forms were obtained. Patients with malignancy, neurological or musculoskeletal disease that may cause physical limitation and end-stage kidney, liver and heart disease were not included in the study. Demographic characteristics and anthropometric measurements of the patients were taken. Questions found in MMT, MNT, Frailite surveys were asked. The physical performances of the patients were evaluated by walking test, 5-repetition sit-stand test (CST), hand grip strength measurements, and muscle mass was measured using ultrasound. Tests and measurements were applied to the patient himself by the researcher. Results: The mean age, gender and educational status of the patients and control groups participating in the study were found to be similar (all p>0.05).