Öğretim görevlilerinin hayat boyu öğrenme eğilimleri ve erteleme davranışları arasındaki ilişki
The relationship between lifelong learning tendencies and procrastination levels of instructors
  1. Tez No: 765473
  2. Yazar: DİDEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretim görevlilerinin hayat boyu öğrenme eğilimleri ile erteleme davranışları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmaya 2021-2022 eğitim öğretim yılında bir devlet üniversitesinin yabancı diller yüksekokulunda görev yapmakta olan 87 öğretim görevlisi katılmıştır. Hayat boyu öğrenme ve erteleme arasındaki ilişkiyi demografik değişkenler ile ilişkilendirmek için nicel veriye dayalı ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, hayat boyu öğrenmenin öğretim görevlileri arasında yüksek olduğunu ve erteleme eğiliminin orta düşük seviyelerde seyrettiğini göstermiştir. Ayrıca cinsiyet, yaş, medeni hal ve öğrenme faaliyetlerine katılım, hayat boyu öğrenme eğiliminde anlamlı bir fark oluşturmazken, çocuk sahibi olma, eğitim düzeyi ve mesleki kıdem hayat boyu öğrenmede anlamlı bir fark oluşturmaktadır. Erteleme eğilimi demografik değişkenler göz önünde bulundurulduğunda anlamlı bir fark oluşturmamaktadır. Sonuç olarak öğretim görevlilerinin hayat boyu öğrenme eğilimleri yükseldikçe erteleme eğilimlerinde bir azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between lifelong learning tendencies and procrastination levels of lecturers. 87 lecturers working at the school of foreign languages of a state university in the 2021-2022 academic year participated in the study. Correlational survey model based on quantitative data was used to associate the relationship between lifelong learning and procrastination with demographic variables. Findings of the study showed that English instructors showed high propensity to engage in lifelong learning and that procrastination level among instructors is moderately low. Moreover, while gender, age, marital status and participation in learning activities do not yield a significant effect in lifelong learning tendency, having children, education level and professional seniority throughout life yielded a significant difference in learning. The procrastination tendency does not yield a significant difference when demographic variables are taken into account. As a result, as the lifelong learning tendencies of the instructors increased, a decrease was observed in their procrastination tendencies.