Boşanmış kadınların hayat boyu öğrenme bağlamında yeni yaşamlarına uyum süreçlerindeki eğitim ihtiyaçları
Educational needs of divorced women in the process of adaptation to their new lives in the context of lifelong learning
  1. Tez No: 765474
  2. Yazar: EDA BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Toplumların gelişmesi ve değişmesine paralel olarak toplumun en küçük birimi olan aile de bu değişimden birçok yönüyle etkilenmekte ve çeşitli sebeplerle hem dünyada hem de ülkemizde boşanma oranlarında önemli bir artış gözlenmektedir. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde geçmişe kıyasla kadınların daha da özgürleşmesi ve ekonomik açıdan güçlülüğünün artması boşanma oranlarının artmasının başlıca sebeplerinden biri olarak gösterilebilmektedir. Bu çalışmada, boşanmış kadınların boşanma öncesi, süreci ve sonrasında karşı karşıya kaldıkları sorunlara dair algı ve deneyimlerini, hayat boyu öğrenme ilkesinde değerlendirmek, bunlara yönelik eğitim ihtiyaçlarını saptamak ve öneriler sunmak amaçlanmıştır. Fenomoloji (olgu bilim) deseninde uygulanan bu nitel araştırmada, Ankara'da ikamet eden 10 boşanmış kadınla derinlemesine görüşme yapılmıştır. Çalışma grubu, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılarak oluşturulmuş ve veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler çevrimiçi ortamda ses kayıtları alınarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen verilerle, hukuki olarak evliliklerini sonlandırmış kadınların yeni hayatlarına uyum sağlamaları sürecindeki eğitim ihtiyaçları betimsel ve içerik analizlerinden yola çıkılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda boşanmış kadınların eğitim ihtiyaçları incelendiğinde, psikolojik destek amaçlı eğitimlerin ilk sırada yer aldığı, onu dil öğrenimi, kişisel gelişim eğitimleri ve hobi odaklı eğitimler yanıtlarının takip ettiği görülmektedir. Araştırma sonunda elde edilen bu bulgularla, kadınların boşanma sonrası yeni hayata uyum sürecinde var olan eğitim ihtiyaçları, hayat boyu öğrenme bağlamında belirlenmiş ve bunlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In parallel with the development and change of societies, the family, which is the smallest unit of the society, is also affected by this change in many ways, and a significant increase in divorce rates is observed both in the world and in our country for various reasons. Especially in developed and developing countries, women's emancipation and the increase in their economic strength compared to the past can be shown as one of the main reasons for the increase in divorce rates. In this study, it is aimed to evaluate the perceptions and experiences of divorced women about the problems they face before, during and after the divorce in the principle of lifelong learning and to determine their educational needs and offer suggestions for them. In this qualitative research applied in the phenomenology design, in-depth interviews were conducted with 10 divorced women residing in Ankara. The study group was formed by using the convenient sampling method, which is one of the non-random sampling methods, and a semi-structured interview form was used as the data collection tool. Interviews were conducted by taking audio recordings online. With the data obtained from this study, the educational needs of women who have legally ended their marriages in the process of adapting to their new lives have been interpreted on the basis of descriptive and content analyzes. As a result of the research, when the educational needs of divorced women are examined, it is seen that psychological support training takes the first place, followed by language learning, personal development training and hobby-oriented trainings. With these findings obtained at the end of the research, the educational needs of women in the process of adapting to the new life after divorce were determined in the context of lifelong learning and suggestions were made for them.