Estimation of rolling element bearing characteristics
Rulman karakteristiklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 76548
  2. Yazar: ŞAFAK GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Lim ve Singh tarafından rulmanlar için geliştirilmiş olan teori bir mil-rotor-rulman sisteminin titreşim rejimini teorik ve deneysel olarak analiz etmek için kullanılmıştır. Lim ve Singh tarafından geliştirilen teorinin kullanılmasının sebebi, bu rulman modelinin, rulmanın yaylanmasını milin eğilme hareketiyle şasenin hareketini birbirine bağlayan bir matrisle ifade etmesidir. Bu çalışmada aşağıda belirtilen noktalar iyileştirilerek daha önce Serap Oğuz tarafından yapılan ve rapor edilen çalışmanın geliştirilmesi sağlanmıştır. Birinci olarak daha yüksek frekanslara ulaşabilmek ve rulmanın bağlı olduğu tablanın motordan gelen ve şaseden kaynaklanan titreşimleri almaşım engellemek için deney düzeneğinde değişiklikler yapılmıştır. İkinci olarak mil üzerindeki noktalardan endüktif tipli sensörler kullanılarak ölçüm alabilmek için ölçüm cihazları geliştirilmiş ve yenileri sisteme eklenmiştir. Ayrıca ölçüm sistemi yeniden düzenlenerek sistemin girdisi olan motor tahriği ve sistemin çıktısı olan mil titreşimi bir AD/DA kartı kullanılarak bilgisayar kontrollü hale getirilmiştir. Bunlardan başka Lim ve Singh tarafından geliştirilen teori MATLAB'de bilgisayar kodu yazılan bir algoritmaya dönüştürülerek, teorinin değişik sistemler üzerine uygulanabilirliğinin kolaylığı ve esnekliği artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The theory developed for rolling element bearing characteristics by Lim and Singh has been employed to analyse the vibration behaviour of a shaft-rotor-bearing system theoretically and experimentally. The theory developed by Lim and Singh has been used because this bearing model proposes a bearing stiffness matrix which demonstrates the coupling between the shaft bending motion and the motion of the casing or pedestals. In this study the following points are developed and the study which has been reported before by Serap Oğuz has been improved. Firstly the experimental setup has been revised to reach higher frequencies during measurements and to prevent the bearing frame from the vibration effect of motor and casing. Secondly the measurement equipment are improved to take measurements directly from shaft nodes using inductive type transducers. Also the measurement system has been arranged so that the computer controls the motor excitation which is the input to the system and records the shaft vibration which is the output of the system via an AD/DA card. Also the theory developed by Lim and Singh has been used to write an algorithm as a computer code in MATLAB in order to increase the application easiness and flexibility of the theory to different systems.