Modulation of ASC speck formation by SARS-CoV-2
ASC zerre oluşumunun SARS-CoV-2 proteinleri tarafından düzenlenmesi
- Tez No: 765515
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnflamazomlar bakteri ve virüsler gibi patojenlere karşı etkin bir koruma sağlayan doğal bağışıklık sisteminin hücre içi protein kompleksleridir. Apoptoz-ilişkili zerre-benzeri protein veya kısaca ASC proteinin inflamazomların oluşturduğu inflamatuvar yanıtta önemli görevi vardır. İnflamazomların aktive olması için gerekli olan bu protein, bu kompleksleri oluşturan reseptör ve efektör proteinlerin bir araya gelmesini sağlamaktadır. Böylece bu kompleksler oligomer oluşturmakta ve IL-1beta, IL-18 gibi inflamatuvar sitokinlerin aktivasyonu ve salımı yanı sıra Gasdermin D kesimi ve piroptoz hücre ölümünü tetiklemektedir. COVID-19 pandemisi devam etmekte ve oldukça yüksek bulaşıcılık gösteren bir virüsün oluşturduğu bir problemdir. Tek pozitif sarmallı RNA virüsü olan SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu bu hastalık, ciddiyeti kişiye göre değişebilen nezle benzeri semptomlar ile ortaya çıkarmaktadır. İnflamazomların işleyişi hücreler tarafından dikkatlice düzenlenmektedir. Aksi taktirde inflamazomların aşırı aktivasyonu ve sistemik inflamasyon dokulara zarar verebilmektedir. Bunun örneği, COVID-19 da dahil olmak üzere çeşitli enfeksiyon hastalıklarında görülmektedir. COVID-19'un ilerleyen safhalarında sitokin fırtınası oluşması ölümlere yol açabilmektedir. Yeni yayınlara göre, inflamazomlar hücre içinde SARS-CoV-2 virüsünün tanınmasında görev almaktadırlar. Bu heyecan verici bulgulara rağmen, SARS-CoV-2 ve inflamazom ilişkisinin moleküler mekanizması bilinmemektedir ve bu hastalığın anlaşılmasında önem taşımaktadır. İnflamazomların önemi ve özellikle ASC proteinin merkezi rolü göz önüne alınarak, bu tez çalışmasında inflamazomu aktive eden SARS-CoV-2 proteinleri araştırılmıştır. Bunun için, viral proteinler hücreye transfekte edilmiş ve immün boyama ile ASC zerre oluşturma kabiliyetleri ölçülmüştür. Bu tezden elde edilen bulgular, SARS-Cov-2'nin inflamazomları aktive etme mekanizmasının anlaşılmasına kaktı sağlamakta ve ASC zerre oluşumunun yeni bir SARS-CoV-2 tanı yöntemi olarak kullanılma olasılığını öne çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inflammasomes are multiprotein complexes which provide effective anti-microbial defense against bacterial and viral infections through inducing inflammatory responses of host cells. Apoptosis-associated speck-like protein containing a caspase recruitment domain (ASC) is a protein with critical roles in inflammatory responses. It is essential for activation of inflammasomes since it facilitates homotypic interaction between the inflammasome receptor and effector proteins and thus triggers the oligomerization of the inflammasome complex resulting in activation and secretion of cytokines, IL-1β and IL-18 in addition to Gasdermin-D cleavage and thus pyroptosis. On other hand, the COVID-19 pandemic is an ongoing and highly contagious disease induced by the novel SARS-CoV-2; a RNA virus causing flu-like symptoms that can be more or less severe or totally absent depending on the infected patient. Inflammasomes are part of our innate immune system and their activation is precisely regulated, otherwise exacerbated activation and systemic hyperinflammation can lead to severe destructive tissue damage. This incident is observed in range of infectious diseases, including COVID-19 where a dysregulated cytokine secretion called cytokine storm can even lead to death. According to recent publications, inflammasomes are implicated in the recognition of SARS-CoV-2. Despite the fact that inflammatory response of SARS-CoV-2 requires better understanding of the molecular mechanisms underlying physiopathology, this disease is correlated with strong inflammatory responses and cytokine storm which in severe cases can lead to perilous damage and death. Hence, the equilibrium of host's immunity and viral load may be a potential therapeutic target for the disease. Relying on critical role of triggered inflammatory responses upon SARS-CoV-2 in addition to pivotal role of ASC in preserving inflammation, in this thesis we used molecular biology techniques and immunostaining to investigate the contribution of inflammasomes and ASC speck formation in cells expressing different SARS-CoV-2 proteins. These findings contribute to a better understanding of the molecular mechanisms inflammasome activation by SARS-CoV-2 and emphasizes the role of ASC as a tool for SARS-CoV-2 detection.