3D katmanlı imalat teknolojilerinin otomotiv endüstrisinde uygulama alanlarının incelenmesi ve geliştirilmesi
Investigation and development of application areas of 3D additive manufacturing technologies in the automotive industry
- Tez No: 765519
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
3D yazıcılar ile katmanlı imalat üretim yöntemleri ile günümüzde çeşitli malzeme spektrumunda üretim yapılabilmesi mümkün haldedir. 3D imalat, üretime parametrelerine esneklik, verimlilik ve yenilikçi fırsatları da beraberinde getirmiştir. Katmanlı üretim; tasarım programlarında oluşturulan dataların 3 boyutlu yazıcı sistemleri tarafından anlaşılır halde okunarak uygun malzemelerin katmanlar halinde, üst üste yığılarak istenen nesnelerin üretilmesini ifade etmektedir. 3 boyutlu yazıcılar ile farklı teknolojiler içeren yöntemler üretim yapılabilmektedir. Otomotiv sektöründe ise; ağırlık hafifletme, sarf malzeme miktarını en aza indirgeme, mekanik özellikleri iyileştirme ve kısıtsız tasarım özgürlüğü sağlama gibi çoğu sebepten dolayı katmanlı imalat teknolojileri gelecek ve günümüzde artan bir kullanım alanına sahiptir. Konvansiyonel üretim yöntemleri ile imalatı mümkün olmayan geometrilerin üretilmesi, prototipleme, zaman ve maliyet kazancı başta olmak üzere üstün özellikler ile katmanlı imalat otomotiv endüstrisinde kullanım bulmaktadır. Yüksek Lisans tez kapsamında otomotiv endüstrisinde kullanılan komponent ve teknolojilere katmanlı imalatın adaptasyonu, karşılaştırmalı mühendislik ve gerekli testler ile 3D katmanlı imalat ile üretilmiş otomotiv parçaların konvansiyonel yöntem komponentleri ile özellikleri karşılaştırılması hususunda kullanım alanlarının geliştirilmesi yönünde çıktılar elde etmek hedeflenmektedir. Otomotiv sektöründe kullanım bulan çeşitli malzemelerin; başta polimer malzemeler ve metal malzemeler olmak üzere katmalı imalat üretim teknolojisi ile üretildiklerinde sahip oldukları mekanik, kimyasal, metalurjik özellikleri tartışılacaktır. Çalışma kapsamında polimer malzeme kullanılarak eklemeli yığma modelleme (Fused deposition modelling) metodları ile imalat çalışmaları yapılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
With 3D printers, production methods based on additive manufacturing can be made in a wide variety of materials today. 3d printing has brought flexibility, efficiency and innovation opportunities to manufacturing. 3D printing, also known as additive manufacturing, refers to the production of desired objects by processing the data created by design programs by 3D printer systems and stacking the appropriate materials in layers. With 3D printers, production can be made using many different technologies. It provides freedom for many reasons such as weight reduction in the automotive industry, minimizing material consumption, design and mechanical properties, and increasing use of today's and future additive manufacturing technologies. The production of geometries that cannot be produced with traditional production methods, especially prototyping, has superior features such as time and cost savings. Within the scope of the thesis, the adaptation of additive manufacturing to the components and technologies used in the automotive industry, comparative engineering and necessary tests, and the development of areas of use by comparing the properties of the components produced with 3D additive manufacturing with traditional methods are discussed. method components are targeted. When various materials used in the automotive industry, especially polymers and metals, are produced by the additive manufacturing method, their mechanical, chemical and metallurgical properties will be compared with traditional production methods. Within the scope of the study, it is aimed to carry out manufacturing studies with molten deposition modeling methods.