HGCAL link and IBERT studies of CMS HGCAL back end electronics
CMS HGCAL veri toplama arka uç elektroniği bağlantı ve IBERT çalışmaları
- Tez No: 765518
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA AKGÜN, PROF. ERHAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
HL-LHC deneyi iki ana zorlukla karşı karşıya kalacaktır: artan entegre luminozite nedeniyle ortaya çıkan yüksek radyasyon ve yüksek anlık luminoziteden kaynaklanan çok miktarda veri. Bu iki zorluğun üstesinden gelmek için CMS, kalorimetrenin bazı kısımlarını yüksek tanecikli kalorimetre ile değiştirmek gibi birçok güncelleme planladı. Yeni kalorimetre, veri okuma elektroniğinin hem ön uç hem de arka uç elektroniği bölümü için yeni geliştirilmiş teknolojileri kullanmaktadır. Bu bölümlerin tasarımı, optik bağlantılar ve FPGA teknolojisi aracılığıyla yüksek bant genişliğine sahip veri iletimine dayanmaktadır. Dedektörün verimli ve uzun ömürlü bir veri toplama performansının oluşturulabilmesi için çok sayıda çalışma yapılması gerekmektedir. Bunlardan biri donanımın arka uç elektroniği üzerindeki optik bağlantılarının optimizasyonu, diğeri ise FPGA'lar üzerinde entegre bit hata oranı testleri. Bu tezde, öncelikle optik bağlantıların optimizasyonu çalışmaları, bu çalışmalarda kullanılan metodoloji ve araçlar anlatılmış, ardından yeni kalorimetrenin arka uç elektroniğinde veri iletimi için kullanılan donanım ve yazılımlar tanıtılarak entegre bit hata oranı testi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The HL-LHC experiment will face two main challenges: high radiation due to increased high integrated luminosity and large amount of data resulting from high instantaneous luminosity. To overcome these two challenges, CMS plans to make many updates to its detector, such as replacing the calorimeter with high granularity calorimeter. The new calorimeter uses newly developed technologies for both the front-end and back-end electronics part of the data read-out electronics. The design of these parts is based on high-bandwidth data transmission via optical links and FPGA technology. A lot of studies are required to establish an efficient and long-lasting data collection performance of the detector. One of them is the optimization of link connections of the hardware on the back-end electronics and the other is integrated bit error rate tests on the FPGAs. In this thesis, first, optimization of link connection studies, methodology and tools used for those studies are explained and then integrated bit error rate test by introducing and explaining hardware and software used for data transmission at back end electronics of the new calorimeter.