Otomotiv endüstrisi için çok ölçütlü karar verme teknikleri ile katmanlı imalat teknolojisi seçim asistanı geliştirilmesi
Development of layered manufacturing technology selection assistant with multi-size decision making techniques for automotive industry
  1. Tez No: 560627
  2. Yazar: İPEK HASİPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÜRŞAD SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Katmanlı üretim teknolojilerinin geliştirilmesiyle, farklı sektörlerde uygulama alanları da yaygınlaşmıştır. Bu alanda farklı yöntemlerin ortaya çıkması ve beklentilere göre kullanımlarının değişmesi teknolojinin eksiklerini ve avantajlarının da daha net tanımlanmasını sağlayarak uygulama alanlarını genişletmiştir. Teknoloji; medikal, havacılık, otomotiv gibi pek çok farklı endüstride kullanılmaktadır. Özellikle tasarım süreçlerinde prototip ve test aşamalarında kullanımı her geçen gün artmasıyla otomotiv sektöründeki kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmanın genel amacı otomotiv endüstrisinde gelişmiş hızlı prototiplendirme teknolojilerinin kullanımını ve yöntem seçimlerini incelemektir. Çalışmada uygulama kısıtları ve mevcut durumdaki gelişmelere de yer verilmiştir. Farklı otomotiv firmalarında gerçekleştirilen hızlı prototipleme teknolojilerinin ileri uygulamaları, otomotiv endüstrisindeki vaka analizleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma, hızlı prototipleme teknolojilerinin otomotivde, özellikle imalat öncesi dönemde önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Üretim öncesi olası tasarım hatalarının tespiti, görsel değerlendirme, fonksiyon analizi, sıvı analizi, montaj değerlendirmeleri vb. ile ilgili birçok avantaj sağlamaktadır. Bu değerlendirme ile birlikte teknolojinin doğru ve amaca yönelik kullanımını desteklemek amacıyla 3D printer seçim asistanı oluşturulmuştur. Tüm gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda doğru malzeme teknoloji eşleştirilmesi ile birlikte; malzeme, hız ve imal edilebilirlik gibi kısıtlayıcı etkiler var gibi görünse de, geleceğin üretim teknolojisinin temeli olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of layered manufacturing technologies, the application of rapid prototyping technologies on different sectors has become widespread. The emergence of different technologies in this field and changing their usage according to expectations have also extended the application areas by providing a clearer definition of the deficiencies and advantages of technology. Technology; It is used in many different industries such as medical, aerospace and automotive. Especially in the process of prototyping and testing stages in the design process with the increase in the use of the automotive industry is becoming widespread. The purpose of this thesis is to examine the use of advanced rapid prototyping technologies and method choices in automotive industry. In the study, application restrictions and current developments are also included. Advanced applications of rapid prototyping technologies performed in different automotive companies and case studies in the automotive industry have been extensively studied. The study shows that rapid prototyping technologies have an important place in automotive, especially in pre-production period. Determination of possible design errors before production, visual assessment, function analysis, liquid analysis, installation evaluations and so on. provides many advantages. With this evaluation, an additive manufacturing technology selection assistant was created to support the correct and purposeful use of technology. When all developments are taken into account, together with the right material technology matching; Although it may seem that there are restrictive effects such as material, speed and manufactability, it is foreseen that the future will be the basis of production technology.