Design and implementation of mobile AD-HOC network using opnet modeler
Opnet modeler kullanarak mobil AD-HOC ağ tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 765547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Mobil Ad-Hoc Ağı, temele ihtiyaç duymayan uzak bir organizasyondur. Bu Mobil Ad-Hoc Ağı için kendi kendine yapılandırılabilen ayrıca basit organizasyon öğesi, bu son zamanlarda çeşitli uygulamalar hakkında. Etkili yönlendirme konvansiyonları Mobil Geçici Ağ katı. Bu çalışmada, yetkin yönlendirme kuralını bulmak için Yönlendirme köprü metni iletim protokolü trafiği, bizim için amaçlanan organizasyon üzerinden kullanılır. muayene. Bu serginin yürütme ölçümleri gecikmesi ve verimi kullanıldı muayene. Bu eser canlandırma analizinde, seçtiği bu sözleşmelerden, bu dördüncü benzersiz bakış açılarının her birinde daha iyi uygulama gösterdi. İçinde buna ek olarak, bir kuruluş için bu etkinliği kapatın, toplama yoluyla gerçekleştirilebilir. organizasyon gerekliliği göz önünde bulundurularak bu daha uygun sözleşmeler, bu çalışmada üç AODV kullanılarak geçici ağların geliştirilmesi için yönlendirme protokolleri araştırıldı, OPNET Modeler sürüm 14.5 için uygulanan DSR, OLSR.
Özet (Çeviri)
The Mobile Ad-Hoc Network is the remote organization with no need for foundation. The selfconfigurable additionally simple organization element for this Mobile Ad-Hoc Network brought about various applications in this cutting-edge time. Effective directing conventions will make Mobile Ad-Hoc Network solid. In this work, to find out the proficient steering convention for directing hypertext transmission protocol traffic is utilized over the organization intended for our examination. Execution measurements delay and throughput were utilized of this exhibition examination. On this work reenactment analysis, expect from these conventions it chosen that had showed better execution on every one of these fourth unique perspectives considerations. In additional to that, close this effectiveness for an organization could being accomplished via picking this better appropriate conventions considering the organization necessity, in this work three routing protocols had been investigated for enhancement of ad-hoc network via utilize AODV, DSR, OLSR applied for OPNET Modeler version 14.5.