Effect of co-administration of caffeine and cotinine on antioxidant enzyme activities of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
Kafein ve kotininin birlikte verilmesinin gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 765548
  2. Yazar: DARYA SHORSH HAMAD BOKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZRA BOZCAARMUTLU BÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kafein kahve, çay ve kakaoda bulunmaktadır. Kotinin, nikotinin bir metabolitidir. Nikotin tütünde bulunmaktadır. Günlük hayatımızda bu kimyasalların her ikisine de maruz kalıyoruz. Bu kimyasalların etkileri balıklarda iyi bilinmemektedir. Bu çalışmada amacımız, gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) kafein ve kotininin glutatyon S-transferaz (GST), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz ve glutatyon redüktaz (GR) aktiviteleri üzerine etkisini belirlemektir. Bu amaçla balık çiftliğinden 48 balık alınarak tek başlarına veya birlikte 50 µg/L kafein ve kotinine 48 saat süreyle maruz bırakılmıştır. Balıklar cinsiyete göre ayrılmıştır. Karaciğerler alınmıştır ve her karaciğer dokusundan sitozoller hazırlanmıştır. Kotinin ile muamele edilen ve birlikte uygulama gruplarının erkek balıklarında GST aktivitesi anlamlı ölçüde erkek kontrol grubundan farklı bulunmuştur. Kafein ile muamele edilen erkek balıklarda katalaz aktiviteleri erkek birlikte uygulama grubundan önemli ölçüde farklı bulunmuştur. Kotinin ile muamele edilen erkek balıkların glutatyon peroksidaz aktiviteleri, erkek kontrol grubundan önemli ölçüde farklı bulunmuştur. Ölçülen bu aktivitelerde dişi gruplarında fark yoktur. Erkek ve dişi balık gruplarında glutatyon redüktaz aktivitelerinde anlamlı bir fark yoktur. Bu çalışmanın sonuçları kafein ve kotinin erkek balıklarda antioksidan enzim aktivitelerinden bazılarını değiştirdiğini göstermiştir. Ancak, dişi balıklarda ölçülen enzim aktivitelerinden hiçbirini değiştirmemiştir. Balıklarda bu dozda akut çalışmada bu kimyasallara verilen yanıtta cinsiyet farkı olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
Caffeine is found in coffee, tea, and cacao. Cotinine is a metabolite of nicotine. Nicotine is found in tobacco. We are exposed to both of these chemicals in our daily lives. The effects of these chemicals have not been well known in fish. In this study, our aim was to determine the effect of caffeine and cotinine on glutathione S-transferase (GST), catalase (CAT), glutathione peroxidase and glutathione reductase (GR) activities in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). For this purpose, 48 fish were taken from fish farm and they were treated with individually or in combinations of 50 µg/L of caffeine and cotinine for 48 hours. Fish were separed according to gender. Livers were taken and cytosols were prepared from each liver tissues. GST activities of male cotinine treatment and co-administration groups were significantly different from the fish in the male control group. Catalase activities of male fish treated with caffeine was significantly different from the male co-administration group. Glutathione peroxidase activities of male fish treated with cotinine was significantly different from the male control group. These was no significant difference in female groups in these measured activities. There was no significant difference in the glutathione reductase activities in male and female groups. The results of this study indicated that caffeine and cotinine modified some of the antioxidant enzyme activities in male fish. However, they did not alter any of the measured enzyme activities in female fish. It is clear that there is a gender difference in respose to these chemicals at this dose in acute study in fish.