Infrared termal tomografi esaslı medikal tanılamada derin öğrenmenin kullanımı
Use of deep learning in infrared thermal tomography based medical diagnosis
  1. Tez No: 765551
  2. Yazar: ORHAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ZEKİ ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, in-siliko ortamda tasarlanan meme modellerinin iki boyutlu termal meme görüntüleri üretilmiş ve derin evrişimsel sinir ağı yardımıyla geri çatılması ile termal tomografik sonuçlar elde edilmiştir. İki ana bölümden oluşan tez çalışmasının ilk bölümünde üç boyutlu meme modeli tasarlanıp, tasarlanan meme modelleri de benzetim ortamında Pennes denklemine göre matematiksel olarak modellenmiştir. Matematiksel modelin çözülmesi sonucu elde edilen üç boyutlu termal meme modeli 90 derecelik açı aralıklarla görüntülenmesi ile iki boyutlu termal meme görüntüleri elde edilmiştir. Toplamda 325 tane iki boyutlu termal meme görüntüsü elde edilmiş olup bu görüntülerden 181 tanesi eğitim kümesi, 98 tanesi test kümesi ve 46 tanesi validasyon kümesi olacak şekilde ayrılmıştır. Benzetim ortamında tasarlanan iki boyutlu termal meme görüntüleri, tasarlanan derin evrişimsel sinir ağı yardımıyla geri çatılarak termal tomografik meme görüntüleri elde edilmiştir. Elde edilen bu görüntülerin iki boyutlu ölçüt olan yapısal benzerlik indeksi ölçülerinin ortalaması 0,9150 ve üç boyutlu ölçüt olan L2 hatalarının ortalaması 23,4409 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two-dimensional thermal breast images of breast models designed in in-silicone environment were produced and thermal tomographic results were obtained by reconstructing with the help of deep convolutional neural network. In the first part of the thesis, which consists of two main parts, a three-dimensional breast model is designed and the designed breast models are mathematically modeled according to the Pennes equation in the simulation environment. Two-dimensional thermal breast images were obtained by imaging the three-dimensional thermal breast model obtained as a result of solving the mathematical model at 90 degree angle intervals. A total of 325 two-dimensional thermal breast images were obtained, and 181 of these images were divided into training clusters, 98 test clusters and 46 validation clusters. Thermal tomographic breast images were obtained by reconstructing the two-dimensional thermal breast images designed in the simulation environment with the help of the designed deep convolutional neural network. The average of structural similarity index measures, which is a two-dimensional criterion, of these images obtained was 0.9150, and the average of L2 errors, which is a three-dimensional criterion, was 23.4409.