Diyaliz A-V fistül açıklığının değerlendirilmesinde infrared termal fotografi
Infrared thermal photography in the evaluation of dialysisA-V fistula patency
- Tez No: 643867
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PARILDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada fistül disfonksiyonu bulunan hemodiyaliz hastalarında tanısal amaçlı kullanılan kontrastlı bilgisayar tomografi anjiografi ile kıyaslama yapılarak termal fotografi (venografi) yönteminin etkinliğini değerlendirmek ve tanısal peformasını kıyaslamak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Arteriovenöz fistül disfonksiyonu nedeniyle girişim planlanan ve girişimsel radyoloji bölümüne başvuran 30 hastaya ait ekim 2018- aralık 2019 tarihleri arasındaki termal görüntüler prospektif olarak incelendi. Tüm hastalar klinik olarak A-V fistül disfonksiyon kuşkulu olup toplamda 30 hastaya ait termogram görüntüler kaydedildi. Termal Fotografi (Venografi) tetkiki'nin sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer (PPV), negatif prediktif değer (NPV) ve doğruluk değerleri hesaplanıp kıyaslandı. BT anjiografi referans kabul edildi. Arteriovenöz fistüllerde patensi, stenoz ve anevrizmalar kaydedildi, McNemar ve Kappa testi ile sonuçların korelasyonu değerlendirildi. Çalışmamızın etik kurul onayı ve işlem öncesi tüm hastalardan alınmış aydınlatılmış yazılı onam formu mevcuttur. BULGULAR: Toplam 30 hastaya ait termal görüntüler kaydedilmiştir. Diyaliz A-V fistüllerinin 20'i sol kol (%67) , 10'u ise (%33) sağ kol yerleşimliydi. On üç hastada ponksiyon bölgesinde veya jukstaanastomotik düzeyde venöz anevrizmalar saptandı . BT anjiografi tetkikinde izlenen anevrizmaların hepsi (%100) Termal fotografi tetkiki ile saptanabilmiştir. Bir hasta dışında tüm hastalarda drenaj damarlarının çeşitli segmentlerinde darlık izlendi. Termal Fotografi (Venografi) koldaki tüm stenozları gösterdi. 6 hastada santral ven stenozu sekonder bulgulara neden olmuştur (yüzeyel damarların genişlemesi ve kollateral oluşum). Venöz stenoz, anevrizma ve trombozun demonstrasyonunda iki yöntem arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Bir hastada termal venografi ile fistül anastomoz hattında darlık bulgusu izlendi, ancak BT anjiografi ile konfirme edilemedi. Termal fotografinin sensitivitesi %100 olarak hesaplandı . Spesifite değerleri %94.44 olarak hesaplandı. Termal fotografi tetkikinin pozitif prediktif değeri %92.3 olup, BT anjiografi ile istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi. Doğruluk oranı Termal fotografi %97 olarak hesaplandı ve iki test ile arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. Negatif prediktif değer %100 olarak hesaplandı. SONUÇ: Termal fotografi BT anjiografi ile benzer şekilde A-V fistül karakteristikleri hakkında bilgi veren güncel bir tanı yöntemidir. Termal Fotografi tetkiki BT anjiografi ile kıyaslandığında benzer sensitivite oranlarına sahiptir. Maliyet ve pratiklik konusunda BT anjiografi ye 'ye göre belirgin üstünlükleri bulunmaktadır. Termal fotografinin hastanın evinde, diyaliz merkezinde fizik muayeneye ya da hastanede rutin tanısal görüntülemeye entegre edilmesi ve BT anjiyografinin kontraendike olduğu durumlarda kullanılabilmesi önemli avantajlardır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, we aimed to evaluate the effectiveness and diagnostic performance of thermal photography (venography) method by comparing it with computed tomography angiography in hemodialysis patients with fistula dysfunction MATERIALS AND METHODS: Between October 2018- December 2019 thermal images of A-V fistula of 30 hemodialysis patients were evaluated. All of these patients were referred to the interventional radiology for intervention due to A-V fistula dysfunction. Patency of the A-V fistulas, stenosis and aneurysms were evaluated by thermal photography and CT Angiography. The sensitivity, specifity, positive predictive and negative predictive values and accuracy rate were calculated and compared with CT Angiography. Correlation of the results were evaluated with McNemar and Kappa tests. Ethical comitee approval form and informed consent form of the patients are present in this study. RESULTS: Thermal images of the arm with A-V fistula of 30 patients were recorded. A-V fistulas were located in the left arm in 20 patients (%67) , right arm in 10 patients (%33).Venous aneurysms were detected in 13 patients at the puncture site or juxtaanastomotic region. All of these aneurysms were detected with both of the examinations. There were venous stenoses in various segments of the drainage veins in all but one patient. Thermal photography (Venography) demonstrated all venous stenoses in the arm. Central venous stenoses caused secondary findings in 6 patients (dilatation of superficial veins, collateral formation). There were no significant difference between two methods in demonstrating venous stenosis, aneurysm and thrombosis. In 1 patient thermal photography showed stenosis in anostomotic segment, but it could not be confirmed by CT angiography. Sensitivity of thermal photography was 100%. Speciphicity was 94.44%. There were no significant statistical difference between the two diagnostic methods. Positive predictive value, accuracy rate and negative predictive value was calculated as 92.31%, 97% and 100% respectively. CONCLUSION: Thermal photography is up-to-date diagnostic tool informing about the characteristics of the A-V fistula of the hemodialysis patients similar to CT angiography. Thermal photography has similar sensitivity compared to CT angiography. It has marked advantages in terms of cost and practicality. Moreover it does not need contrast injection and harmful rays. It can be integrated easily to routine diagnostic work up in hemodialysis patients and can be used when CT angiography is contraindicated.